Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika pomůže Turecku se zvládáním přílivu uprchlíků ze Sýrie

Předání šeku ve výši 500 tis. eur jako humanitární pomoc České republiky Turecku, návrh nové smlouvy o policejní spolupráci nebo podpora českých výrobců zbraní pro turecké bezpečnostní složky. To je pouze několik bodů z třídenní pracovní cesty ministra vnitra Martina Peciny do Turecka. 

Ozbrojený konflikt v Sýrii v posledních letech přivedl do Turecka odhadem 600 tis. uprchlíků. Vláda ČR proto schválila přímou finanční pomoc na podporu lokálních samospráv v oblastech zasažených velkým přílivem  syrských uprchlíků. Ministr vnitra Martin Pecina předal dnes, 6. 11., v Ankaře svému tureckému protějšku Muammeru GÜLEROVI symbolický šek na 500 tis. eur. Kromě aktuální bezpečnostní situace v souvislosti s přílivem syrských uprchlíků ministři vnitra jednali o možnostech zjednodušení procedur při vyřizování žádostí o pobyty při studentských programech a o možnostech spolupráce bezpečnostních složek v oblasti potírání drogové problematiky, terorismu nebo nelegální migrace.
 
„Měli bychom maximálně spolupracovat při potírání přeshraniční trestné činnosti, ale také si vzájemně vyměňovat zkušenosti a navázat spolupráci na expertní úrovni," řekl Martin Pecina. Při jednání zároveň podpořil novou registraci pobočky organizace Člověk v tísni.
 
V úterý 5.11. navštívil ministr sídlo jednotky speciálních sil turecké policie v Gölbaşi, kde jednal s generálním ředitelem turecké policie Mehmetem Kiliçlarem, kterému předal návrh nové smlouvy o policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti. Ta by měla nahradit stávajicí smlouvu z roku 1997, a zlepšit a rozšířit tak do budoucna zejména vzájemnou výměnu informací. Oba se pak zúčastnili ukázky výcviku speciálních složek turecké policie a prezentace nových zbraní České zbrojovky, která dodává výzbroj tureckým bezpečnostním složkám.
 
Součástí delegace byli i podnikatelé včetně zástupců České exportní banky, Exportní garanční a pojišťovací společnosti a významných firem, které v Turecku působí nebo zde své podnikatelské záměry teprve chystají realizovat. Při té příležitosti ministr Pecina v pondělí 4. 11. zahájil v prostorách Istanbulské obchodní komory s jejím viceprezidentem Česko-turecké podnikatelské fórum. „Turecký trh nabízí českým firmám řadu obchodních příležitostí a politická reprezentace by měla využít každé možnosti české firmy v zahraničí podpořit," zdůraznil ministr vnitra Martin Pecina.


 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

f_01.JPG

f_01.JPG 

Detailní náhled

f_02.JPG

f_02.JPG 

Detailní náhled

f_03.JPG

f_03.JPG 

Detailní náhled

f_04.JPG

f_04.JPG 

Detailní náhled

f_05.JPG

f_05.JPG 

Detailní náhled

f_06.JPG

f_06.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem