Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Medaile Hasičského záchranného sboru za záchranu životů a za dlouholetou práci

Tisková zpráva GŘ HZS 

Dnes, ve čtvrtek 24. října 2013 byly v prostorách Trojského zámku v Praze předány medaile Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR). Tato ocenění byla udělena u příležitosti Dne vzniku samostatného Československého státu.
 
Ministr vnitra Martin Pecina udělil a předal medaili za statečnost jedenáctiletému chlapci, který zachránil život své 1,5leté sestře, když u nich doma začalo hořet. Dne 25. června 2012 se v obci Slatinice vypukl požár rodinného domu. Štiplavý kouř a plameny v kuchyni, které se rozšířily na kuchyňskou linku od potravin zapomenutých na plotně, přiměly jedenáctiletého chlapce zjistit, co se v domě děje. V tu chvíli byla doma také jeho mladší sestřička. Po zjištění, že v kuchyni hoří, neváhal a okamžitě ji vynesl před dům do bezpečí a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit. Jednání hocha bylo vzhledem k jeho věku vysoce nadstandardní a jeho duchapřítomnost předčila chování mnohých dospělých obvyklé v podobných situacích. 
 
Další medaile za statečnost udělil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR plk. Drahoslav Ryba; devatenáct z nich v souvislosti s hrdinskými činy při povodních, které letos v červnu zasáhly Českou republiku.
 
Pět příslušníků HZS Plzeňského kraje se v průběhu povodní zasadilo o záchranu sedmdesátiletého muže, kterého v části obce Radčice strhl proud při pokusu přebrodit řeku. Zachránili nejen tonoucího muže, ale pomocí lan i další obyvatele, kteří se mu snažili pomoct.
 
Tři příslušníci z HZS Středočeského kraje se významným způsobem zasloužili o záchranu majetku v obci Nouzov, kde došlo k přelivu hráze místního rybníka a hrozilo protržení její přední části. Provedli jištění lany a další lezeckou výstrojí, vymezení směru a šíře hráze a za snížené viditelnosti a v silném proudu vysoké hladiny vody naváděli řidiče nákladních aut, která vozila kameny a sypký materiál do vznikající průrvy v hrázi.
 
Pět statečných, opět z HZS Středočeského kraje zasahovalo při záchraně osob zasypaných troskami chaty u Štěchovic. Vyprošťovací práce si vyžádaly maximální fyzické i psychické nasazení a také vysokou míru odborných profesních znalostí, odvahy a vůle. Stejná směna o pár dní později ještě zachránila vodáka, kterému se po převržení lodi zaklínila noha mezi kameny na dně řeky.
 
Tři medaile za statečnost, tentokrát již ne v souvislosti s povodněmi, si odnesli hasiči, kteří projevili velkou osobní statečnost při záchraně osob a hašení požáru po výbuchu plynu v obytném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Společně se jim podařilo úspěšně utěsnit potrubí, ze kterého unikal hořící plyn. Vše se navíc odehrávalo v suterénu domu, jehož statika byla vážně narušena. Do prostor přitom vstupovali s vědomím, že v důsledku výbuchu již byl jeden hasič zraněn a během zásahu docházelo k dalším výbuchům. V místnosti, kde zasahovali, intenzivně hořelo a plameny zasahovaly až na schodiště, kterým se museli proplazit. I přesto se jim podařilo plynové potrubí utěsnit.
 
Další medaile za statečnost patří příslušníkovi HZS Karlovarského kraje, který zachránil život tonoucímu pětiletému chlapci.
 
Dále byly předány medaile „Za věrnost“ příslušníkům HZS ČR, kteří slouží u sboru více než 30 let a významně se podílejí na rozvoji a fungování sboru.
 
Čestné medaile byly uděleny i osobnostem mimo HZS ČR. Jedná se především o ty, kteří se zasloužili o přijetí zákona k spolufinancování bezpečnostního systému. Mezi oceněnými byli i ti, již se zasloužili o přijetí novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a o jeho aplikaci v podmínkách HZS krajů, nebo jiným způsobem přispěli k rozvoji a zefektivnění bezpečnostního systému ČR.
 
kpt. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

 

vytisknout  e-mailem