Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Medaile Hasičského záchranného sboru za záchranu životů a za dlouholetou práci

Ve čtvrtek 24. října 2013 od 12,00 hodin budou v prostorách Trojského zámku v Praze předány medaile Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR). Tato ocenění se udělují u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu. 

Ministr vnitra bude udělovat dvě medaile za statečnost
První z nich bude jedenáctiletému chlapci, který zachránil život své 1,5 leté sestře, když u nich doma začalo hořet. Dne 25. června 2012 se v obci Slatinice odehrál požár rodinného domu. Štiplavý kouř a plameny v kuchyni, které se rozšířily na kuchyňskou linku od zapomenutých potravin na plotně, přiměly jedenáctiletého chlapce zjistit, co se v domě děje. V tu chvíli byla doma také jeho mladší sestřička (1,5 roku). Po zjištění, že v kuchyni hoří, neváhal a okamžitě ji vynesl před dům do bezpečí a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit. Jednání hocha bylo vzhledem k jeho věku vysoce nadstandardní a jeho duchapřítomnost předčila obvyklé chování mnohých dospělých v podobných situacích
 
Druhou medaili si převezme muž, který se dne 24. 4. 2013 stal svědkem dopravní nehody kamionu s následným požárem. Muž neváhal a okamžitě běžel k místu nehody. Zde zjistil, že v kabině havarovanéhovozidla je uvězněný řidič, který volal o pomoc. Prostor kabiny byl značně zakouřený zplodinami hoření a za kabinou šlehaly plameny. Pomocí kamenu rozbil sklo na bočních dveřích kabiny a řidiči pomohl ven. Svým rychlým a odvážným činem přispěl k záchraně jeho života.
 
Další medaile za statečnost udělil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba. Devatenáct z nich bude uděleno v souvislosti s hrdinskými činy při povodních, které letos v červnu zasáhly českou republiku.
 
Tři medaile za statečnost jsou určeny hasičům, kteří projevili velkou osobní statečnost při záchraně osob a hašení požáru po výbuchu plynu v obytném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Společně se jim podařilo úspěšně utěsnit plynového potrubí, ze kterého unikal hořící plyn. Vše se navíc odehrávalo v suterénu domu, jehož statika byla vážně narušena. Do prostor navíc vstupovali s vědomím, že v důsledku výbuchu již byl jeden hasič zraněn a během zásahu docházelo k dalším výbuchům. V místnosti, kde prováděli utěsnění plynového potrubí, navíc intenzivně hořelo a plameny zasahovaly až na schodiště, kterým se museli proplazit. I přesto se jim podařilo plynové potrubí utěsnit.
 
A poslední medaile za statečnost patří příslušníkovi HZS Karlovarského kraje, který zachránil život tonoucímu pětiletému chlapci.
 
Dále budou předány medaile „Za věrnost“ příslušníkům HZS ČR, kteří slouží u sboru více než 30 let a významně se podílejí na rozvoji a fungování sboru.
 
Čestné medaile budou uděleny i osobnostem mimo HZS ČR. Především se jedná o ty, kteří se zasloužili o přijetí zákona k spolufinancování bezpečnostního systému. Také těm, kteří se zasloužili o přijetí novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho aplikaci v podmínkách HZS krajů nebo jiným způsobem přispěli k rozvoji a zefektivnění bezpečnostního systému ČR.
 
 
Informace pro média:
Příchod do sálu zámku je umožněn od 11.30 hodin do 11.50 hodin.
Adresa: Trojský zámek, U trojského zámku 1, Praha 7, (vstup jižní branou – od řeky)
 
Vzhledem k velkému množství oceněných a slavnostnímu charakteru akce je nezbytná předcházející akreditace na níže uvedené kontakty.
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem