Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyslání českého lékařského týmu do Jordánska v rámci programu MEDEVAC

Česká republika vyšle do Jordánska lékařský tým k provedení potřebných operací syrských uprchlíků. V případě, že některé operace nebude možno provést na místě, budou vybraní pacienti přepraveni do ČR, kde jim bude potřebná lékařská péče poskytnuta. Vláda totiž dnes, 16. října 2013, na návrh ministra vnitra Martina Peciny schválila pokračování Programu MEDEVAC pro syrské uprchlíky.  

„Dramatický vnitřní ozbrojený konflikt v Sýrii pokračuje již třetím rokem a jeho řešení zůstává bohužel v nedohlednu,“ upozornil ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman a pokračoval: „Jsme proto rádi, že se Medevac stále rozvíjí a dojde také k vyslání specializovaného lékařského týmu do nemocnice v Ammánu, v níž tvoří významnou část pacientů právě syrští uprchlíci.“
 
Uprchlíci ze Sýrie míří primárně do sousedních zemí, nejvíce z nich registruje právě Jordánsko, Libanon a Turecko. Infrastruktura uprchlických táborů i kapacita místních komunit pro přijímání uprchlíků je napjatá do maxima. Hrozící humanitární krize by však měla nevyhnutelný dopad na ekonomickou i politickou stabilitu regionu. Ačkoli naprostá většina uprchlíků zůstává v regionu, roste rovněž počet syrských žadatelů o azyl v Evropské unii.
 
Lékařský tým zahájí svou činnost v nejbližších týdnech. Finanční náklady na jeho vyslání se budou pohybovat okolo 5 milionů korun a pokryjí veškeré výdaje spojené s cestou a pobytem v Jordánsku. Náklady na přepravu, lékařskou péči a pobyt syrských pacientů v České republice jsou odhadovány na 1,8 milionu korun.
 
Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v červenci loňského roku, kdy se v Česku léčilo celkem dvanáct pacientů, z toho čtyři děti.
 
O projektu mise do Jordánska bude MV ČR průběžně informovat.
 


 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem