Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schránky přinesly zrychlení a zlevnění komunikace

Ministerstvo vnitra jako zřizovatel a správce systému datových schránek považuje tento IT projekt za úspěšný, hojně využívaný a velmi efektivní. Projekt jednoznačně přinesl do veřejné správy zrychlení a výrazné zlevnění komunikace.  

Už v červnu letošního roku se v médiích objevily informace z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), že Ministerstvo vnitra úřadu nepředložilo dostatečné analýzy, které vedly ke spuštění systému datových schránek a které by zdůvodňovaly jeho efektivitu. „V době vzniku projektu nebylo a ani nemohlo být tehdejšímu vedení ministerstva známo, jak se systém datových schránek osvědčí a rozšíří,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petr Solský a dodává: „Je pravdou, že počet uživatelů a odeslaných zpráv díky bezchybné funkčnosti systému a jeho zřetelným výhodám strmě stoupal a ministerstvo nereagovalo dostatečně pružně s úpravou plateb vůči České poště, která pro nás systém provozuje. Nám se ale podařilo zásadním způsobem upravit ceny tak, že teď se hradí paušál 500 milionů korun ročně, což jen za letošek představuje úsporu kolem 250 milionů korun.“ 
 
Například v letošním roce odešlou uživatelé kolem 50 milionů datových zpráv. To při paušálu 500 milionů korun představuje za jednu zprávu cenu 10 Kč bez DPH. Pro srovnání: cena doporučeného dopisu, jehož roli datová zpráva supluje, je 29 korun.
 
NKÚ ve své zprávě také uvádí návrh, že by stát měl přestat platit za datové zprávy soukromých subjektů, jako jsou notáři či exekutoři. Tato povinnost státu je však dána zákonem především z toho důvodu, že tyto soukromé subjekty často vystupují s podobnými kompetencemi, jaké mají orgány veřejné moci. Od letošního roku jsou zprávy advokátů, notářů a exekutorů zahrnuty pod celkový paušál - pro stát to tedy od letošního roku neznamená žádné další dodatečné náklady.
 
Ministerstvo vnitra neuvažuje o tom, že by koupilo licenci k systému datových schránek. Tuto licenci nyní vlastní státní podnik Česká pošta. Kupovat tedy takovou licenci od podniku, který je stoprocentně vlastněn státem a který je Ministerstvem vnitra řízen, by podle našeho názoru bylo nehospodárné a není k tomu v současnosti žádný důvod.
 
 
Denisa Čermáková
zástupkyně ředitele
odbor tisku a PR
 

vytisknout  e-mailem