Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na občanský průkaz lze cestovat do dalších zemí

Jednodušší cestování do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldavska a Srbska. 

Občanský průkaz lze použít jako cestovní doklad k cestám do některých států, které nepatří do Evropské unie nebo do Schengenského prostoru.

Jedná se o následující státy, jež uznaly občanský průkaz jako cestovní doklad:

  • Albánská republika
  • Bosna a Hercegovina
  • Černá Hora
  • Gruzie
  • Makedonská republika (občanské průkazy ve formátu ID1 a ID2)
  • Moldavská republika
  • Srbská republika
     

Vzhledem k tomu, že pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony, a na základě sdělení Ministerstva zahraničních věcí ČR, doporučujeme českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Na občanský průkaz je možné do uvedených států cestovat jak pozemními dopravními prostředky, tak letecky. Cestovat na občanský průkaz mohou i občané mladší 15 let.

Ministerstvo vnitra nedoporučuje používat k cestám občanské průkazy typu knížky, které byly vydány občanům narozeným před 1. lednem 1936 bez omezení doby platnosti, protože od jejich vydání došlo ke změně podoby držitele.

Dále Ministerstvo vnitra nedoporučuje používat občanské průkazy s oddělenou vyznačenou částí (s odstřiženým rohem) z důvodu změny povinných údajů zapsaných v občanském průkazu, protože odstřižení rohu by v případě prokazování totožnosti držitele ve státě Evropské unie mohlo být považováno za vyznačení neplatnosti občanského průkazu anebo jeho poškození.

Platné k 5. 5. 2017

vytisknout  e-mailem