Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

K povodňové situaci naposledy zasedl Ústřední krizový štáb a Ústřední povodňová komise

Dnes, v úterý 18. června 2013, se uskutečnilo další společné zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a Ústřední povodňové komise (ÚPK).  

 

Jednotliví členové ÚKŠ a ÚPK podali informace o aktuální situaci, přijatých opatřeních, o činnosti svých úřadů a dalších činnostech prováděných v souvislosti s povodněmi.
 
Zástupci Ministerstva životního prostředí a ČHMÚ informovali o aktuální hydrometeorologické situaci:
  • Česká republika je ve výběžku vysokého tlaku vzduchu.
  • Klesá nasycenost území vodou, i když je nad normálem.
  • Mohou se vyskytnout lokální bouřky z tepla.
  • V noci ze čtvrtka na pátek bude přes ČR přecházet studená fronta, která může přinést srážky, které by neměly být nijak významné.
 Zástupci Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství zřídí pracovní skupinu, která vypracuje analýzu povodní.
 
Česká geologická služba informovala o 50 událostech, které se týkají sesuvů půdy. Kromě sesuvu půdy na D8 je vážná situace i na území Čertovka ve Vaňově.
 
Generální ředitel HZS ČR  plk. Drahoslav Ryba informoval, že obdrželi dopis kardinála Dominika Duky, který sdělil, že poskytnou 250 tis. Kč. na sociální kompenzace následků povodní. Dále sdělil, že hasiči zasahovali u 114 mimořádných událostí. V současné době probíhá odstraňování následků povodní. Čerpání vody probíhá ještě v Nových Kopistech a na Litoměřicku, kde zřejmě dochází k čerpání průsaků podzemní vody. Probíhají demolice poškozených domů. Celkový počet evakuovaných osob je 22 704. Hasiči nasadili 3 300 vysoušečů a Správa státních hmotných rezerv 780 vysoušečů. Na Mělnicku byl v neděli nasazen odřad Moravskoslezského kraje o 25 mužích.
 
Policie ČR potvrdila nalezení těla jednoho ze dvou pohřešovaných vodáků na Berounce a jednoho ze Sušice. V souvislosti s povodněmi tak zemřelo 13 osob. Policie eviduje 29 trestných činů z toho 27 případů rabování. Uzavřeno je 17 úseků silnic.
 
Armáda ČR nasadila 600 vojáků, kteří mají pověření od vlády do 28. června 2013.
 
Správa státních hmotných rezerv vyřizuje všechny požadavky. Spolu s Ministerstvem dopravy řeší situaci související s mostem v Jaroměři. Do dnešního dne vydala materiál za 174 mil. Kč.
 
Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo dotační program na podporu nouzového bydlení při povodních, o který budou moci obce žádat.
 
Ministerstvo financí uvedlo, že Ústecký kraj obdržel 323 395 tis. Kč, Jihočeský kraj 70 mil. Kč, Středočeský kraj 50 mil. Kč (dnes před schválením dalších 70 mil. Kč). Praha získala 50 mil. Kč (dnes před schválením dalších 50 mil. Kč) a Královéhradecký kraj 30 mil. Kč. Plzeňský kraj obdrží 10 mil. Kč a Liberecký kraj 3 400 tis. Kč. Dále zástupce Ministerstva financí zmínil, že k 13. 6. platí daňové úlevy pro poškozené. Podrobnější informace jsou uvedeny na internetových stránkách Ministerstva financí.
 
Ministerstvo dopravy sdělilo, že jsou uzavřeny tři regionální  železniční tratě. V souvislosti se sesuvem půdy na D8 probíhají jednání Ředitelství silnic a dálnic a České geologické služby.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatilo 2 740 žadatelům na dávkách okamžité pomoci 23,5 mil. Kč.  Na veřejně prospěšné práce bylo nasazeno 600 uchazečů o zaměstnání. V terénu působí pracovníci kontaktních míst.
 
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že epidemiologická situace je klidná, kraje mají larvicidní prostředky a jsou připraveny na zásah.
 
Ve svém usnesení navrhly štáby vládě k 28. 6. zrušit nouzový stav ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji (pozn. v ostatních krajích padlo doporučení k ukončení nouzového stavu k 19.6. na minulém zasedání). Upozorňují, že koupání ve vodních tocích a nádržích může být rizikové vzhledem k možné kontaminaci vody a vyzývají ke konkrétní předem domluvené pomoci v zatopených oblastech anebo konkrétních objektech.
 
Ministr vnitra Jan Kubice poděkoval všem členům ÚKŠ a ÚPK za odvedenou práci s tím, že další případné jednání ÚKŠ proběhne dle potřeby.
 
 
 
Pavel Novák
vedoucí mediální skupiny ÚKŠ
tiskový mluvčí Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem