Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

K povodňové situaci zasedl Ústřední krizový štáb s Ústřední povodňovou komisí

V pátek 14. června 2013 se uskutečnilo další společné zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a Ústřední povodňové komise (ÚPK).  

Jednotliví členové ÚKŠ a ÚPK podali informace o aktuální situaci, přijatých opatřeních, o činnosti svých úřadů a dalších činnostech prováděných v souvislosti s povodněmi.
 
Zástupci Ministerstva životního prostředí a ČHMÚ informovali o aktuální hydrometeorologické situaci:
  • V průběhu dnešního dne přejde přes Českou republiku studená fronta se srážkami, které nebudou nijak výrazné.
  • Od středy příštího týdne se mohou vyskytovat lokálně nebezpečné bouřky.
  • Pokračuje uklidňování hydrologické situace.
  • Lužnice a Nežárka je stále na 2. SPA,  Vltava v Chuchli je na 1. SPA.
 
Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Podivínský dnes na společném jednání ÚPK a ÚKŠ informoval o aktuální povodňové situaci. “Situace je stabilní, vyšší stupně povodňové aktivity odeznívají. Chtěli bychom poděkovat všem organizacím a jednotlivcům, kteří se podíleli na pomoci při povodních a kteří se nyní podílejí na odstraňování jejich následků. Zároveň jsme zrušili zákaz plavby na vodních plochách s tím, že se nadále musí postupovat dle platné legislativy,” říká náměstek ministra životního prostředí Tomáš Podivínský. Zároveň platí sdělení Hlavního hygienika ČR, že voda může být stále kontaminována, a koupání tak zdravotně rizikové.
 
Ministerstvo zemědělství uvedlo, že Vltava je na setrvalém stavu nebo klesá. Odtok z nádrží je korigován  v závislosti na přítoku. V Praze jsou otevřená protipovodňová vrata. Dále pokračuje pokles Labe.
Česká geologická služba sdělila, že je hlášeno asi 40 sesuvů, ne však v takovém rozsahu jako u Litochovic.
 
Hasičský záchranný sbor informoval, že aktuálně řeší 81 událostí. Ve Středočeském kraji dochází k odčerpávání lagun. Snižuje se počet velkoobjemových čerpadel včetně zahraničních odřadů (není technicky možné je používat). V době nasazení velkoobjemových čerpadel se čerpalo 37tisíc m3 za hodinu. Celkem je postiženo 920 obcí. Základní útvar Hlučín se chystá na demolice čtyř objektů na Mělnicku a jednoho na Nymbursku. Celkem bylo zachráněno 616 osob. Ve Středočeském a Ústeckém kraji působí intervenční psychologické týmy. Vydáno bylo skoro 3000 vysoušečů, dalších 1000 je ještě připraveno. V polích probíhá i odchyt ryb z lagun, řeší se problémy s uhynulou zvěří a rybami. HZS upozornilo, že žádosti typu odbahnění rybníka nespadá do režimu záchranných a likvidačních prací.
 
Policie ČR sdělila, že v souvislosti s letošními povodněmi zemřelo 12 osob. U další osoby probíhá identifikace, zda jde o pohřešovaného vodáka. Dále uvedla, že eviduje 27 trestných činů, z toho 23 případů rabování.
 
Armáda ČR nasadila 674 vojáků v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Většině obcí potrvá odstraňování následků ještě tak týden. V tuto chvíli nejsou od starostů žádné další požadavky na nasazení vojáků.
 
Správa státních  hmotných rezerv poskytla materiál za 168 mil. korun a dodala 100 ks vysokotlakých čističů.
 
Ministerstvo financí monitoruje situaci v terénu. Všechny kraje byly ve svých požadavcích okamžité pomoci uspokojeny, v tuto chvíli zbývá dořešit Plzeňský kraj. Následné požadavky obcí budou řešeny v rámci strategie obnovy území.
 
Ministerstvo dopravy zmínilo, že jsou uzavřeny tři železniční tratě - objízdné trasy do Německa (Žitava) a Polska (Głuchołazy). Dále informovalo o harmonogramu prací na odstraňování poškozeného mostu v Jaroměři.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatilo celkem 18 mil. Kč na dávkách v hmotné nouzi. Na likvidační práce je nasazeno 500 uchazečů o zaměstnání. Dále informovalo, že bude promíjet penále z nezaplaceného pojistného. Úřady práce budou dle potřeby otevřeny i o víkendu.
 
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že epidemiologická situace je klidná. Dnes do České republiky dorazilo 1,6 t přípravku VectoBac proti komárům, v pondělí bude distribuován do krajů. Krajské hygienické stanice budou zajišťovat rozbory vody ze studní.
 
ÚPK a ÚKŠ ve svém usnesení poděkovaly všem, kteří poskytují finanční a materiální pomoc a nezištně pomáhají při likvidačních pracích. Dále ruší plošně vyhlášené 2. SPA v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a plošný zákaz plavby na vodních plochách. Místně vyhlášené stupně povodňové aktivity vyhlášené příslušnými povodňovými komisemi zůstávají v platnosti. Vládě také doporučují zrušit nouzový stav od 19. 6. v Praze, Jihočeském a Plzeňském kraji.
 
 
Pavel Novák
vedoucí mediální skupiny ÚKŠ
tiskový mluvčí Ministerstva vnitra

 

vytisknout  e-mailem