Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Společně pod vedením premiéra Nečase zasedl Ústřední krizový štáb a Ústřední povodňová komise

V pondělí 10. června 2013 se uskutečnilo další společné zasedání Ústřední povodňové komise (ÚPK) a Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) pod vedením premiéra Petra Nečase. 

Jednotliví členové ÚKŠ a ÚPK podali informace o aktuální situaci, přijatých opatřeních, o činnosti svých úřadů a dalších činnostech, které budou prováděny v souvislosti s povodněmi.
 
Zástupci Ministerstva životního prostředí a ČHMÚ informovali o aktuální hydrometeorologické situaci:
·       V tuto chvíli přes Českou republiku přechází studená fronta směrem na východ, zítra bude pršet na Moravě.
·       Na dnešní den pokračuje výstraha ČHMÚ na povodňové ohrožení (extrémní stupeň nebezpečí), čeká se vydatný déšť a silné bouřky. Povodňová bdělost platí na celém území Česka od včerejší 13. hodiny do odvolání.
·       V průběhu noci by měly srážky od západu postupně ustávat. Dnešní úhrny očekáváme 10-30 mm srážek, v bouřkách může místy spadnout až 70 mm.
·       Na menších tocích (Otava, Černá, Lužnice, Radbuza) se  dá očekávat vzestup hladin na 2.-3. stupeň povodňové aktivity, stoupat na 3. stupeň povodňové aktivity by mohla i Berounka.
 
Ministerstvo životního prostředí rovněž informovalo o dotačních programech za 130 mil. Kč, dnes vyhlášených na okamžitou pomoc při likvidaci následků povodní jak pro obce, tak pro  občany.
 
Zástupci Ministerstva zemědělství uvedli, že na Labi dochází k poklesu. Hladina vody dosahuje momentálně 549 cm v Mělníku, v Ústí nad Labem 718 cm. Aktuální rezerva na vltavské kaskádě je 239,5 mil. m3.
 
"Stále trvá nebezpečí sesuvů půdy. Ty mohou znamenat velký problém. Česká geologická služba poskytuje odbornou pomoc postiženým územím," říká ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa k aktuální povodňové situaci, "zároveň platí zákaz plavby na vodních plochách, kde je vyhlášen 2. a 3. stupeň povodňové aktivity. Je to z důvodu bezpečnosti."
 
Nadále platí všechna předchozí usnesení ÚKŠ a ÚPK. Povodňová komise zakazuje (i ve smyslu platné plavební vyhlášky) plavbu na všech vodních plochách na územích, ve kterých je vyhlášen nouzový stav s výjimkou záchranných a  likvidačních prací.
 
Hasičský záchranný sbor od včerejšího dne do dnešních 7.00 hodin řešil 800 událostí. Zachráněných bylo 57 osob, evakuovaných 214 osob. Nejvíce postižené oblasti jsou Domažlicko, Rokycansko, Lounsko, Mladoboleslavsko, Mělnicko a Šluknovsko. Celkem bylo do dnešního dne evakuováno 22 404 osob a zachráněno 535 osob. Psychosociální pomoc funguje včetně zapojování dobrovolníků. Hasičský záchranný sbor obdržel nabídku pomoci Mechanismu EU.
 
Představitelé Policie ČR sdělili, že k 10 obětem přibyl 1 mrtvý v Sušici. Dále eviduje několik majetkových trestných činů. Policisté nadále hlídají evakuované oblasti. V tuto chvíli je uzavřeno 118 silnic.
 
Zástupci Armády ČR informovali, že se zvyšují počty nasazených vojáků. Do této chvíle bylo nasazeno 600 vojáků, zítra bude nasazeno dalších 150 a od středy ještě dalších 300 vojáků k plnění úkolů policie.
 
Státní správa hmotných rezerv poskytla prostředky v hodnotě 121. mil Kč a vydala pohonné hmoty v hodnotě 8 mil. Kč, které budou zavážet cisterny.
 
Ministerstvo financí začalo posílat první finanční prostředky - 50 mil. Kč pro Prahu, chystá se i 50 mil. Kč pro Středočeský kraj.
 
Zástupce Ministerstva dopravy uvedl, že vznikají kvůli popadaným stromům krátkodobé uzavírky hlavně u železničních tratí.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatilo 1 531 žadatelům na dávkách okamžité pomoci 7,4 mil Kč. Upozornilo, že o dávky je možné žádat i opakovaně. Budou akceptovány i čestná prohlášeni žadatelů a vyjádření charitativních organizací. 190 uchazečů o zaměstnání bylo vysláno na likvidaci povodňových škod.
 
Hlavní hygienik oznámil, že  epidemiologická situace je zatím klidná. Ovšem vzhledem k počtu zaplavených vodních zdrojů je situace riziková, očekává se vysoký výskyt komárů, kteří mohou být přenašeči chorob. Bude nutný akutní zásah chemickými prostředky, kterých je Česku dostatek. Je možné nařídit odborné firmě provedení desinsekce (ta se právě rozbíhá na Třeboňsku). Preventivně lze použit i  další prostředek na larvy komárů. Výhodou je vysoká šetrnost k životnímu prostředí (prostředek v tuto chvíli poskytne Jihomoravský kraj ostatním krajům, pro ČR má pak distributor vyhrazeno 1,5 tuny prostředku).
 
Další společné jednání ÚKŠ a ÚPK bude zítra, v úterý 11. června, v 9.30 hodin.
 
 
Pavel Novák
vedoucí mediální skupiny ÚKŠ
tiskový mluvčí Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem