Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Středeční zasedání Ústřední povodňové komise a Ústředního krizového štábu

Ve středu 5. června 2013 proběhlo další společné zasedání Ústřední povodňové komise (ÚPK) a Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). 

Jednotliví členové ÚKŠ podali informaci o aktuální situaci a přijatých opatřeních, o činnosti svých úřadů a dalších činnostech, které budou prováděny v souvislosti s povodněmi.
 
Zástupci Ministerstva životníhoprostředí a ČHMÚ informovali o aktuální hydrometeorologické situaci. Většina vodních toků kromě Labe je na poklesu, některé menší toky na Moravě dosahují 1. stupně povodňové aktivity. Tlaková níže se přesunuje na východ, v dalších dnech bude možná přes severní území přecházet okraj studené fronty, mohou se vyskytovat místy přeháňky nebo bouřky. Téměř celé území je bez srážek kromě oblasti Jeseníků a Beskyd. Za posledních 24 hodin byly srážkové úhrny do 5 mm. Matematické modely pro příští dny neukazují na masivnější srážky, přeháňky budou do 3 mm. Více srážek se očekává na Moravě.
 
Hydrologický přehled - situace se zklidňuje, Lužnice v Bechyni a Nežárka kulminují, nemá vliv na pokles na dolní Lužnici. Vltava ve Vraňanech je po kulminaci, v současné době kulminuje také Cidlina, v Mělníku poklesla hladina vody na 922 cm (z 930), do večera se předpokládá pokles na 900 cm. Vlna se přesouvá dál, kolem poledne by se měl zastavit nárůst v Litoměřicích. Pokračuje nárůst v Ústí nad Labem, odhad kulminace je na 1 100 cm a 4 100 kubíků, kulminace se očekává během noci na zítřek a zítřejšího dopoledne.
 
Ministerstvo zemědělství informovalo, že Sázava poklesla o 96 kubíků, Prahou protéká  2 420 kubíků, během dne se očekává pokles na 2 200 kubíků a průtok se bude na tomto stavu udržovat. Složitější situace je na Lovosicku, kde hrozí porucha hráze, může dojít k řízenému zaplavování Lovochemie. Kvůli riziku havarijního znečištění vody byly Spolana a Lovochemie odstaveny, chemikálie jsou mimo dosah.
 
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa informoval, že vláda schválila navrhované uvolnění finančních prostředků a nasazení Hradní stráže na likvidační práce.
 
Představitelé Hasičského záchranného sboru ČR sdělili, že už probíhají likvidační práce v Jihočeském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Doposud hasiči řešili více než 5 000 mimořádných událostí,  aktuálně jich řeší 204. Celkem bylo nasazeno téměř 23 000 profesionálních i dobrovolných hasičů. Evakuováno již bylo 19 094 lidí a do této chvíle hasiči zachránili 492 osob. Koordinují a poskytují také psychosociální pomoc přímo v území. Vzhledem k aktuální situaci se intervenční týmy přesouvají na sever republiky. Do dnešního dne hasiči vydali  68 700 pytlů na písek, distribuují také vysoušeče (550 ks), Savo a další potřebné pomůcky, jako jsou kýble, košťata apod. Ke komplikacím došlo v Děčíně, kde uplavaly kontejnery z lodí.  Ve spolupráci s policií jsou hasiči připraveni na případný odstřel lodí, které by hrozily utržením a uplaváním. Probíhá i operativní komunikace se sousedními státy.
 
Zástupci Policie ČR informovali, že v souvislosti s povodněmi zemřelo 8 osob a jsou pohřešováni 4 vodáci. Zaznamenali také 5 případů rabování (nově cizinec, který se snažil odcizit věci z vozidla). Dále upozornili, že jsou připraveny zasáhnout 3 pyrotechnické týmy s leteckou službou a k dispozici jsou také trhaviny ze zásob Státní správy hmotných rezerv. Uzavřeno je 156 silnic, přičemž v Praze 63 a  61 v Ústeckém kraji. Policie spolupracuje s hasiči na evakuaci osob.
 
Podle Armády ČR je v Praze aktivně nasazeno 50 vojáků a 21 vojáků pomáhá likvidovat škody v Bechyni.  Další prostředky a síly jsou v pohotovosti na vyžádání do 60 minut, a to včetně vrtulníků.
 
Představitelé Státní správy hmotných rezerv sdělili, že odborná pracovní skupina pro zabezpečení věcnými zdroji zasedá každý den. Zdůraznili, že požadavky řeší okamžitě prostřednictvím systému KRIZKOM. Fungují také telefonické linky, na které se mohou starostové obracet s žádostí o materiál. Doposud byly vydány prostředky v hodnotě 72 milionů korun. Vláda schválila aktivaci karet na čerpání pohonných hmot pro složky Integrovaného záchranného systému.
 
Na pomoc starostům malých obcí vyšle HZS ČR styčné důstojníky, kteří budou řešit aktuální požadavky, a  to zejména materiálního charakteru.
 
Ministerstvo financí uvedlo, že hejtmani mohou posílat žádosti o finance, přičemž na obnovu postiženého území je vyčleněno 4,5 miliardy korun.
 
Ministerstvo dopravy upozornilo na uzavírku 6 úseků tratí podél řeky Vltavy. Vzhledem k tomu, že došlo podemletí mostního pilíře na 15. km dálnice D8, musí být uzavřena rychlíková doprava do Německa přes Děčín. V nejbližší době bude rozhodnuto, zda dojde k odklonu dopravy přes Plzeň.

V rámci jednání ÚKŠ proběhla videokonference se zástupci krizových štábů postižených krajů - Středočeského, Ústeckého a hl. m. Prahy. Kraje informovaly o aktuální situaci a zároveň štábu formulovaly své požadavky.

Další jednání bude zítra v 11.00 hodin.

Pavel Novák
vedoucí mediální skupiny ÚKŠ a tiskový mluvčí MV

vytisknout  e-mailem