Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

K povodňové situaci opět zasedl Ústřední krizový štáb a Ústřední povodňová komise

V pondělí 3. června 2013 opět společně zasedly Ústřední povodňová komise (ÚPK) a Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).  

  • Meteorologická a hydrologická situace
V úvodu  jednání představili zástupci ČHMÚ  aktuální situaci a výhled meteorologické situace na příští dny. V Čechách by mělo dojít k ustávání srážek s případným výskytem bouřek, které mohou přinést riziko lokálních povodní.

Hydrologická situace by se měla postupně stabilizovat. Na většině horních a středních toků řek by měl průtok klesat. Ke kulminaci na dolních tocích by mělo dojít během noci a zítřka. 
 
  • Hasičský záchranný sbor
Evakuováno bylo 7 100 (z toho dnes 256) osob, nejvíce z Ústeckého kraje. Od včerejšího dne došlo k 2 900 mimořádných událostí. Síly a prostředky se pomalu přesouvají do středních a severních Čech. V Praze jsou nasazena velkoobjemová čerpadla na čerpání lagun.
 
Hasiči reagují na požadavky krajů a obcí, zatím poskytli 21 000 povodňových pytlů, poskytují prostředky na evakuaci osob, očekává se poptávka po vysoušečích. Síly a prostředky jsou zatím dostatečné, pomoci ze zahraničí zatím nebylo třeba využít. 
 
  • Policie ČR
Policejní prezident plk. Martin Červíček informoval o 5 usmrcených a 5 pohřešovaných osobách. Policie řeší evakuace nezodpovědných osob. 
 
  • Armáda ČR
V Praze je nasazeno 300 vojáků, dalších 2 000 vojáků je připraveno v záloze posílit jak činnost Policie ČR, tak pomoci při odstraňování následků. 
 
  • Finance
Aktivován a funkční je i systém uvolňování státních hmotných rezerv KRISKOM, zatím využit materiál asi ve výši  45 mil. Kč.
 
Ministerstvo financí uvolní 300 mil. Kč,  připraveny jsou 2 mil. Kč z fondu dopravní infrastruktury. V současné době probíhají jednání s EU o využití Fondu solidarity Evropské unie. 
 
  • Doprava
Ministerstvo dopravy se snaží udržet hlavní trasy sjízdné.
 
Integrovaný záchranný systém se připravuje na fázi likvidace a odstraňování škod včetně koordinace psychologické pomoci a podpory i ze strany nevládních organizací. Plk. Drahoslav Ryba upozornil, že vodu ze zatopených domů je možno čerpat až v okamžiku, kdy klesne voda v okolí, jinak by mohlo dojít k protržení izolace a narušení statiky staveb.
 
Hejtmani většiny postižených krajů a pověřený primátor na videokonferenci informovali o aktuální situaci. Situace je podle nich stabilizovaná.
 
Vltava bude v Praze kulminovat v úterý nad ránem. V Ústeckém kraji by mělo dojít ke kulminaci Labe v noci z úterý na středu nebo ve středu.
 
Další jednáni ÚPK a ÚKŠ  se uskuteční zítra, 4. června 2013.

 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

 

vytisknout  e-mailem