Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní konference o obchodování s lidmi přivedla do Prahy stovku odborníků

Praha 23. 4. 2013 – Zda a jak se v Evropě postihují novodobé formy otroctví – na tuto otázku se snažila najít odpověď mezinárodní konference, která přilákala do Prahy stovku odbornic a odborníků. Konference proběhla ve dnech 22.–23. dubna 2013 a představila mimo jiné závěry tříletého projektu organizace La Strada ČR, o. p. s., Ministerstva vnitra a Justiční akademie. 

Mezi hlavní překážky, proč se v  České republice nedaří postihovat obchodování s lidmi za účelem pracovního vykořisťování, patří mimo jiné nejasný výklad pojmů nucené práce a jiné formy vykořisťování. V tomto směru se může Česká republika inspirovat rozsudky nizozemských soudů,“ říká Michal Šmíd, autor komparativní právní analýzy, která byla v rámci konference představena. I přes tyto výzvy se podařilo za uplynulý rok poprvé v České republice odsoudit tři případy tzv. „novodobých forem otroctví“. „Obchodování s lidmi bývá označováno jako trestná činnost s vysokými zisky a nízkými riziky. Tyto tři pravomocné odsuzující rozsudky vnímáme jako první vlaštovku, která by mohla určit směr dalších kauz, s nimiž se v každodenní práci setkáváme,“ dodává Irena Ferčíková Konečná, ředitelka organizace La Strada ČR.
 
Dle zprávy Eurostatu (pdf, 1,47 MB), vydané v dubnu tohoto roku, bylo mezi lety 20082010 identifikováno 25 % osob obchodovaných za účelem pracovního vykořisťování (oproti 62 % obchodovaným za účelem sexuálního vykořisťování). Údaj vychází ze skutečně evidovaných případů institucí členských států EU. Oproti tomu nejnovější studie Mezinárodní organizace práce z roku 2012 (pdf, 292 kB) hovoří o údaji, kdy je globálně 68 % případů nuceného pracovního vykořisťování oproti 22 % nucené prostituce. Tento údaj může mimo jiné svědčit o tom, že se v praxi nedaří osoby obchodované za účelem pracovního vykořisťování dostatečně identifikovat.
 
Pro další informace kontaktujte Irenu Ferčíkovou Konečnou z organizace La Strada ČR, o. p. s., (731 475 070, irena@strada.cz) nebo Šárku Möstlovou (974 832 284, sarka.mostlova@mvcr.cz) a Michala Šmída z odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra (974 832 748, michal.smid@mvcr.cz).

 

 

Odkazy do noveho okna

f_01.JPG

Irena Ferčíková Konečná, ředitelka organ... 

Detailní náhled

f_02.JPG

Karel Bačkovský, odbor bezpečnostní poli... 

Detailní náhled

f_03.JPG

Tisková konference 

Detailní náhled

f_04.JPG

Robert J. Moosy, Ministerstvo spravedlno... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem