Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra ocenil Českou národní banku a Nový Bor

Zvláštní Cena ministra vnitra za přínos k rozvoji informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě za rok 2012 zná svého, resp. své vítěze. Jsou totiž letos výjimečně dva. Vzhledem k loňskému přelomovému roku v podobě spuštění základních registrů nepřekvapí, že obě ceny jsou za využívání této databáze.  

Cenu za nejlépe komunikující úřad se základními registry tedy získaly úřady dva. Za státní správu ministr vnitra ocenil Českou národní banku, za samosprávu město Nový Bor. K vyhlášení i předání cen došlo ve večerních hodinách v pondělí 8. dubna 2013, tradičně v Hradci Králové na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě.
 
„Zástupci České národní banky se významně podíleli na testování i na pilotním provozu základních registrů. Úředníci v Novém Boru jsou zase jedni z nejaktivnějších uživatelů základních registrů s úctyhodným podílem úspěšně provedených transakcí,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petr Solský, který za Jana Kubiceho ceny předal. Zároveň vyjádřil potěšení, že většina úředníků nebere registry jako nesmyslnou IT novinku, ale jako významného pomocníka při své práci.
 
U České národní banky ministr vnitra dále ocenil velmi aktivní přístup při připojování a náběhu systému, díky němuž se podařilo předejít mnoha možným nedostatkům před spuštěním projektu i po něm. Naproti tomu u Nového Boru nešlo přehlédnout, že 12tisícové město je hned po všech ministerstvech nejaktivnější uživatel základních registrů. K 10. březnu 2013 provedli jeho úředníci celkem 253 595 transakcí s úspěšností 99,92 %. Alespoň jednu transakci přitom provedli ve 231 dnech v roce.
 
V minulých letech ocenil ministr vnitra zvláštní Cenou za přínos k rozvoji ICT např. Fakultu informatiky Masarykovy univerzity za potírání plagiátorství pomocí informačních technologií nebo internetový projekt Nadace Charty 77 Senzační senioři.
 
Registry změnily veřejnou správu
Základní registry v loňském červenci zcela změnily filozofii práce veřejné správy s osobními údaji. Občan tak nemusí opakovaně dokládat nejdůležitější již jednou doložené údaje, úředníci naproti tomu nejsou zatíženi ověřováním informací. Ty totiž získají ze základních registrů a za jejich správnost ručí stát.
 
O úspěšnosti projektu, který navíc zásadně zlepšil ochranu osobních údajů, svědčí také letošní ocenění IT projekt roku. To základním registrům letos v únoru udělila Česká asociace manažerů informačních technologií CACIO. Hodnotící komise tehdy ocenila nejen přínos projektu pro informační a telekomunikační technologie, ale také skutečnost, že tento IT projekt znamená významný přínos pro běžné občany.


 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

f_1 Předávání Cen ministra vnitra

f_1 Předávání Cen ministra vnitra 

Detailní náhled

f_2 Jedna Cena ministra vnitra poputuje do Nového Boru...

f_2 Jedna Cena ministra vnitra poputuje ... 

Detailní náhled

f_3 ...druhá cena do České národní banky

f_3 ...druhá cena do České národní banky 

Detailní náhled

f_4 Náměstek pro informační a komunikační technologie Petr Solský (uprostřed) se zástupci vítězných úřadů

f_4 Náměstek pro informační a komunikačn... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem