Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zelené karty rozšiřují okruh zemí, ze kterých je možné žádat

Dnes, 20. února 2013, vstupuje v účinnost nová vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se upravuje seznam zemí, jejichž státní příslušníci jsou oprávněni požádat o vydání zelené karty. Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto změnu vítá a považuje ji za krok správným směrem. 

Cílem projektu zelených karet je odstranění administrativních překážek, které komplikovaly přístup cizinců na český trh práce v nedostatkových profesích. Tzv. zelená karta dává občanům vybraných zemí mimo Evropskou unii možnost získat volné pracovní místo tehdy, pokud není do měsíce obsazeno pracovníkem z EU.
 
Novou vyhláškou dochází k podstatnému rozšíření počtu zemí, jejichž státní příslušníci jsou oprávněni o vydání zelené karty požádat. Klíčové je především rozšíření seznamu pro tzv. zelené karty typu „A“, které jsou využitelné pro vysoce kvalifikované pracovníky. „Z pohledu Ministerstva průmyslu a obchodu považuji právě vysoce kvalifikované cizince za klíčové pro nedostatkové profese na českém pracovním trhu, a to díky vysoké přidané hodnotě, kterou přinášejí,“ potvrzuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Původní seznam 12 zemí pro zelené karty typu „A“ je přitom novou vyhláškou rozšířen na celkem 64 států.
 
Ministerstvo vnitra vyhlášku zpracovalo na základě dohody s Ministerstvem průmyslu a obchodu, s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s Ministerstvem zahraničních věcí.
 
Ministerstvo průmyslu a obchodu spatřuje hlavní přínos nové vyhlášky právě v pomoci zaměstnavatelům, kteří nemohou najít na českém a evropském trhu práce vhodné pracovníky.


 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem