Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prezidentští kandidáti nemohli vědět, které petiční archy s podpisy Ministerstvo vnitra zkontroluje

Český rozhlas – Radiožurnál dnes, 20. prosince 2012, přišel se spekulací, že prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů Ministerstvo vnitra zkontroluje. Tato spekulace se nezakládá na pravdě z prostého důvodu – výběr probíhal podle čísel, která byla petičním archům přidělena v procesu jejich elektronického zpracování. Ta se liší od čísel, kterými archy označili kandidáti (nebo jejich zmocněnci). 

 

Každý z kandidátů tak měl povinnost předložit petiční archy řádně očíslované.
 
Během procesu vytváření obrazů archů skenováním, jejich validace a zařazování do databáze, byl obrazu archu přiřazen jednoznačný kód v úplné rostoucí posloupnosti pro každého kandidáta. Pro výběr archů pomocí lineárního kongruentního generátoru pak musel být použit kód obrazů archů. Podle generované posloupnosti byly vybírány archy s kódem o jedničku vyšším, než je generovaná hodnota.
 
Použití elektronických obrazů archů přineslo do generování posloupnosti archů pro výběr vzorku ještě další korekci, a to díky faktu, že již nebyly dále zpracovány obrazy nevalidních (neobsahujících žádný validní záznam) petičních archů. Generátor náhodné posloupnosti pak musel vycházet nikoliv z počtu převzatých archů, ale z počtu obrazů reprezentující validní archy.
 
Na závěr je třeba podotknout, že zákon o veřejných zakázkách ukládá zveřejnit obsah smlouvy a následné plnění, tudíž ministerstvo ani nemohlo postupovat jinak. Smlouva je zveřejněna na profilu zadavatele, nikoliv na stránkách Ministerstva vnitra, jak uvedl Radiožurnál.
  
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem