Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra jednali o krizi v Sýrii

Dopady současné situace v Sýrii na oblast migrace a uprchlictví s ohledem na možnost ustanovení regionálního programu ochrany bylo jedno z hlavních témat setkání ministrů vnitra v Lucemburku. Jednání Rady EU pro spravedlnost a vnitřní věci, které se uskutečnilo ve čtvrtek 25. října 2012, se za českou stranu zúčastnil ministr vnitra Jan Kubice.  

Česká republika sleduje vývoj situace v Sýrii a související migrační pohyby se stále větším znepokojením. S ohledem na dramatické zhoršování situace jsme zdvojnásobili humanitární pomoc ve prospěch obyvatelstva Sýrie i syrských uprchlíků v okolních zemích a připravujeme rozsáhlý program Medevac,“ řekl ministr Jan Kubice. Připomněl, že v rámci programu už na konci srpna přiletěli do Česka dva syrští uprchlíci, aby se zde podrobili léčbě zranění, která utrpěli během bojů mezi opozicí a vládou prezidenta Bašára Asada. „Vnejbližší době dorazí do Prahy další syrští pacienti,kteří se stali oběťmi zásahu režimních vojsk,“ dodal ministr.
 
V souvislosti se syrskou krizí evropští ministři vnitra na lucemburském jednání podpořili ustanovení regionálního programu ochrany, který by podpořil řešení situace syrských uprchlíků a posílil institut jejich ochrany. Jeho konkrétní podoba by měla být výsledkem dalších jednání. “Vyhlášení regionálního programu ochrany by znamenalo vznik dlouhodobého plánu pomoci, který Česká republika podporuje,“ uvedl ministr.
 
Rada se také zabývala dalšími aktuálními otázkami v oblasti azylové a migrační politiky EU či některými problémy spojenými s bojem proti terorismu. Vedle toho ministři rovněž diskutovali o posílení tzv. Mechanismu civilní ochrany Unie, který slouží ke vzájemné spolupráci členských států EU při prevenci a reakci na přírodní nebo člověkem způsobené katastrofy v rámci Unie i mimo ni.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR

 

vytisknout  e-mailem