Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Díky programu MEDEVAC přiletěli první pacienti ze Sýrie

Ve středu 29. srpna 2012 přiletěli do Prahy dva syrští uprchlíci ve věku 21 a 25 let, aby se v České republice léčili v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Oba muži budou hospitalizováni ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde se podrobí léčbě zranění, která utrpěli během bojů mezi opozicí a vládou prezidenta Bašára Asada.  

„Boje mezi povstalci a vojenskými silami prezidenta Bašára Asada se každým dnem zostřují,  a bohužel tak přibývá i obětí tohoto konfliktu. Česká republika se snaží svými humanitárními aktivitami zmírnit utrpení lidí, kterým boje zasáhly do životů,“ řekl ředitel odboru azylové  a migrační politiky Tomáš Haišman. Česká republika také poskytla zemím sousedícím se Sýrií jako gesto finanční solidarity prostřednictvím UNHCR a Mezinárodního výboru Červeného kříže finanční pomoc ve výši 6,5 milionů korun. Do Turecka, Libanonu, Iráku či Jordánska utíkají před boji desetitisíce Syřanů a my velmi oceňujeme a podporujeme politiku otevřených dveří, kterou tyto země vůči syrským uprchlíkům praktikují,“ dodal Tomáš Haišman.
 
Výběr pacientů by nebyl možný bez úzké spolupráce s českým zastupitelským úřadem v Jordánsku a společností Člověk v tísni, která svými aktivitami pomáhá Syřanům prostřednictvím svých koordinátorů a dalších partnerů v regionu.„Již při dubnové monitorovací návštěvě v Jordánsku jsme zaznamenali velkou potřebu odborné zdravotní péče. Pro takovou pomoc je vhodný právě program MEDEVAC,“ vysvětlila koordinátorka blízkovýchodních programů společnosti Člověk v tísni Jitka Škovránková s tím, že organizace v regionu pomáhá už od roku 2003.
 
Ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička k úspěšnému pokračování projektu MEDEVAC dodal: „Doufáme, že na léčbu dvou syrských uprchlíků v Praze budeme schopni rychle navázat a do konce roku 2012 se u nás budou léčit další syrští pacienti. Stejně jako vpřípadě konfliktu v Libyi i v Sýrii chceme, aby česká pomoc nebyla jednorázovým plácnutím do vody, ale abychom pomáhali dlouhodoběji.“

Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v červenci letošního roku.
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR
Ministerstva vnitra
 a
Vlastimil Sršeň
ředitel odboru komunikace s veřejností
Ministerstva zdravotnictví ČR

 
 
  
 

  

 

 
 
 
 
 
 

 

vytisknout  e-mailem