Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra šetří další miliony

Ministerstvo vnitra nakoupilo pro celý resort dodávku elektřiny a zemního plynu na rok 2013, zaplatí o 40 milionů korun méně 

Ministerstvo vnitra pokračovalo i letos v dlouhodobě úspěšné strategii centralizovaného nákupu energií na komoditní burze a k úsporám dosaženým touto formou nákupu v minulých letech si letos připsalo dalších cca 40 milionů korun včetně DPH. Největšího snížení cen nyní dosáhlo u dodávek elektřiny, kde je pokles v jednotkových cenách proti cenám současným více než 16procentní.
 
Poprvé ministerstvo nakoupilo energii pro chod celého resortu v roce 2010. Tehdy na  Českomoravské komoditní burze Kladno pořídilo dodávky elektřiny v hladině nízkého a vysokého napětí v objemu přes 75 tisíc megawatthodin a snížilo náklady na silovou elektřinu o 56 mil. korun. Následující rok pak na burzovním trhu nakoupilo cca 300 tisíc MWh zemního plynu v režimu maloodběr a velkoodběr a zopakovalo nákup elektřiny (tentokrát už přes 120 tisíc MWh). Úspory z těchto nákupů (tvořené převážně v nové, centrálně nakupované komoditě zemní plyn) přesáhly 41 milionů korun.
 
Stejně jako v uplynulých letech, jednalo se i letos o centralizovaný nákup pro celý resort realizovaný na burzovním energetickém trhu, který dnes tvoří centrální tržní místo pro nákupy energetických komodit veřejnými zadavateli. Ministerstvo poptávalo celkem 65 433 MWh elektřiny v hladině nízkého napětí pro 54 svých složek, 63 123 MWh elektřiny v hladině vysokého napětí pro 39 subjektů, 131 694 MWh zemního plynu v režimu maloodběr (49 subjektů) a dalších 126 040 MWh v režimu velkoodběr (37 subjektů).
 
V silně konkurenčním prostředí se podařilo snížit cenu za dodávky silové elektřiny v hladině nízkého napětí pro rok 2013 na 1249 Kč/MWh bez DPH. Úspora vůči letošní cenové úrovni tu představuje 17,5 %, což v celkovém objemu včetně DPH znamená cca 17,1 milionu korun.
Stejného efektu bylo dosaženo i u dodávek elektřiny ve vysokém napětí, kde cena klesla až na 1217 Kč/MWh bez DPH. Proti stávající ceně to představuje úsporu 16,6 %, což ve finančním vyjádření včetně DPH znamená dalších 17,8 milionů korun.
 
Celkovou bilanci podpořily aukce na dodávky zemního plynu, kde ministerstvo snížilo současnou cenovou hladinu o dalších více než 5 milionů korun.
 
„U většiny nakupovaných energetických produktů se jedná o nejnižší cenu, kterou doposud ministerstvo pro chod svůj a svých složek pořídilo,“ uvedla náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz Miroslava Oliveriusová. Za nynějším úspěšným nákupem spatřuje náměstkyně také dobré načasování kontraktace do období, kdy se cena energií drží na ročních minimech.
 
Dodavatelem elektřiny pro rok 2013 se u nízkého napětí stala společnost United Energy Trading, ve vysokém napětí uspěla společnost CENTROPOL Energy. U dodávek zemního plynu pro příští rok obhájili své postavení oba dosavadní dodavatelé – v režimu maloodběr společnost Pragoplyn, v režimu velkoodběr společnost VEMEX.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem