Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení ministra vnitra k údajnému ovlivňování trestního řízení v kauze CASA

V pátek 13. července 2012 po skončení schůze Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsem do datové schránky obdržel odpověď policejního prezidenta plk. Petra Lessy na můj dotaz ze dne 29. června, zda v případu vyšetřování nákupu transportních letadel CASA pro Armádu ČR došlo k nátlaku na vyšetřovatele či k ovlivňování trestního řízení.  

Ve své odpovědi policejní prezident konstatuje, že toto vyšetřování probíhá v souladu s trestními předpisy pod pravidelným dozorem Vrchního státního zastupitelství Praha, které je o aktuálním stavu vyšetřování průběžně informováno a bez výhrad s ním souhlasí. 

Přestože z odpovědi policejního prezidenta usuzuji, že k ovlivňování výše zmíněného vyšetřování nedochází, obrátil jsem se dnes dopisem na nejvyššího státního zástupce stojícího v čele soustavy státních zastupitelství, která ve vyšetřování sehrává zásadní roli, s podnětem, zda nedochází k nezákonnému ovlivňování průběhu trestních řízení, zejména v kauze CASA, případně i v jiných probíhajících trestních řízeních.
 
Vážím si práce všech poctivých policistů a jakékoliv pokusy o ovlivňování trestního řízení bych samozřejmě považoval za naprosto nepřípustné a v rozporu s podstatou právního státu. Policie ČR je v trestním řízení procesně nezávislá a podléhá pouze dozoru a dohledu soustavě státních zastupitelství. Pokud existuje podezření o ovlivňování trestního řízení, musí o něm ale přijít relevantní informace od orgánů činných v trestním řízení a nelze o něm usuzovat na základě mediálních spekulací a politických proklamací.
 
 
Jan Kubice
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem