Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kontrola dovezených vozidel odhalila zatím téměř 1500 neregulérních dokladů

Přesně 1439 neregulérních dokladů u 949 vozidel odhalily kontroly dokladů (technické průkazy, osvědčení o registraci vozidla) k vozidlům dovezeným ze zahraničí. Tyto kontroly, které provádějí pracovníci Služby cizinecké policie (tzv. Akce Čistka), probíhají od listopadu 2011 na registračních místech v obcích s rozšířenou působností. S průběžnými výsledky kontrolní akce seznámili novináře v pondělí 9. července 2012 zástupci Ministerstva vnitra, Ředitelství služby cizinecké policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. 

Na úvod 1. náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška upozornil na skutečnost, že na Českou republiku je pohlíženo jako na zemi, ve které se dá jednoduše zlegalizovat automobil. Jak vyplynulo z analytického materiálu, který Ministerstvo vnitra předložilo v září 2011 vládě, administrativní kontrola vozidla na registračních místech a evidenční kontrola vozidel v STK jsou jedním z problémových míst při legalizaci závadových vozidel.
 
 „Kontrolní akcí zaměřenou na dovezená vozidla vygradovala dlouhodobá činnost Policie ČR a Ministerstva vnitra v oblasti potírání autokriminality v České republice,“ uvedl 1. náměstek ministra vnitra a zdůraznil, že získané poznatky je třeba využít při hledání systémových řešení tak, aby k podobným zjištěním již v budoucnu pokud možno nedocházelo. Připomněl, že první meziresortní setkání zástupců Policie ČR, Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra, Generálního ředitelství cel a Ministerstva životního prostředí ke zjištěným skutečnostem proběhlo v pondělních dopoledních hodinách.
 
Chceme zúročit zkušenosti a informace, které jsme díky těmto kontrolám získali. Chceme se proto podílet s Ministerstvem dopravy na vzniku nové metodiky tak, aby odpovědný úředník byl například schopen pomocí jednoduchých technických prostředků, jako je UV lampa či lupa, zjistit, zda daný doklad není padělaný,“ dodal Jaroslav Hruška. Pokračoval, že Ministerstvo vnitra v  tomto směru nabízí Ministerstvu dopravy pomocnou ruku např. v podobě proškolení registračních úředníků. „Na základě modu operandi trestného činu nabízíme také spolupráci při vytvoření manuálu pro evidenční kontroly v STK, aby se zmenšil prostor pro legalizaci odcizených, ale např. i omlazených vozidel,“ vysvětlil 1. náměstek.
 
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta doplnil, že kontrola na registračních místech byla logickým vyústěním poznatků Policie ČR týkajících se trestné činnosti na motorových vozidlech, odcizených zejména mimo území České republiky.  Uvedl, že v případě zjištěných odcizených vozidel bude Policie ČR postupovat podle zákona, tj. budou zahájeny úkony v trestním řízení. „Získané informace z této kontrolní akce budeme samozřejmě i analyzovat,“ dodal.
 
Zatím byla zkontrolována přibližně polovina všech registračních míst. Z dosud zjištěných poznatků vyplývá, že nejvíce neregulérních dokladů bylo zatím zjištěno v Ústeckém kraji, a to 351. Druhý nejvyšší počet – 322 – pak v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji bylo také potvrzeno nejvíce neregulérních vozidel, a to 333, v Jihočeském kraji pak 169 vozidel.
 
Kontroly byly dosud provedeny na 107 registračních místech z celkového počtu 206, a to ve všech 14 krajích. Týkaly se vozidel registrovaných od listopadu 2010 do dne kontroly. Celková odhadovaná škoda vozidel s neregulérními doklady se pohybuje okolo 350 milionů korun.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR
 
Materiály k tiskové konferenci (ppt, 3,3 MB)
Odkazy do noveho okna

Jaroslav Hruška

Jaroslav Hruška 

Detailní náhled

Milan Majer

Milan Majer 

Detailní náhled

Robert Šlachta

Robert Šlachta 

Detailní náhled

Tisková konference

Tisková konference 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem