Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

AKTUALIZOVÁNO: Psychosociální pomoc českým občanům po nehodě autobusu v Chorvatsku

Dne 23. 6. 2012 došlo v Chorvatsku k tragické nehodě českého autobusu, ve kterém cestovalo 51 občanů ČR. 40 osob bylo hospitalizováno v nemocnici ve městě Gospič, 3 osoby byly transportovány do nemocnice v Záhřebu. U 8 osob se bohužel předpokládá úmrtí. 

Psychologové MV, PČR, HZS a AČR v součinnosti zorganizovali následující pomoc:
 • Pod Policejním prezídiem byla zřízena nonstop telefonická Psychologická linka policie pro osoby zasažené nehodou: 974-834-788. Linka je určena pro zasažené cestující, jejich rodiny a blízké a pro zúčastněné pracovníky, kteří se podílí na řešení následků nehody. Cílem linky je: krizová intervence, poradenství, podpora a přenos informací. Linka funguje také jako centrum pro organizaci psychosociální pomoci. Linka zaznamenala v průběhu prvních 2 dnů 35 hovorů se zasaženými osobami a desítky dalších hovorů koordinačních (přenos informací mezi zúčastněnými složkami a organizacemi). Linka je funkčí i nadále.
   
 • Psychologové PČR Jihomoravského kraje zajišťovali psychosociální podporu zasažených příbuzných v Brně.
  (sdělování informací, podpora, krizová intervence).
   
 • 2 psychologové a 1 krizový intervent byli vysláni Krajským ředitelstvím Policie ČR JMK a dorazili po půlnoci dne 24. 6. 2012 do nemocnice do chorvatského města Gospič. Zde zajišťují: krizovou intervenci zraněným a jejich rodinám, monitoring, zjišťování a zajišťování potřeb zasažených osob, psychologické poradenství a přenos informací. Večer 24. 6. 2012 zůstalo v nemocnici v Gospič 5 pacientů. Policejní psychologové zůstávají v místě rovněž kvůli podpoře pacientů a zajišťování policejní spolupráce. Řada lidí odjela se svými rodinami, které pro ně přijely autem, 3 osoby byly přepravovány sanitkami a 24 osob armádním speciálem (včetně 1 osoby z nemocnice v Záhřebu). Zasažené osoby odjížděly v psychicky stabilizovaném stavu. 2 vážně zranění nezl. pacienti zůstávají v nemocnici v Záhřebu (spolu s rodiči).
   
 • Další psychologové PČR a HZS jsou v pohotovosti pro případnou potřebu další krizové intervence a podpory zasažených občanů v urgentní fázi neštěstí.
   
 • Dne 24. 6. 2012 v 11:00 odletěl vojenský speciál z Prahy-Kbel přímým letem do chorvatského Zadaru. Do ČR bylo speciálem přepraveno celkem 24 osob (z toho 6 ležících pacientů), 5 osob zůstává hospitalizovaných v nemocnici v Gospiči a 2 osoby v Záhřebu. V 17:45 odletěl speciál ze Zadaru s mezipřistáním v Záhřebu, odkud odstartoval po 18:40. Přílet do Brna byl v 19:51, přičemž většina cestujících zde vystoupila. Ve 21:09 dosedl speciál v Praze-Kbelích. Let asistoval hlavní psycholog AČR kpt. Mgr. Helena Sováková. Jejím úkolem byla podpora zasažených cestujících, přenos informací a řízení psychosociální pomoci při transportu.
   
 • Psychologická asistence PČR a HZS byla připravena také na letištích v Praze a Brně. V Brně působili 4 psychologové a interventi PČR a HZS (zřízení centra pro čekající, zajištění soukromí, podpora čekajících příbuzných/cca 60 osob, zajišťování potřeb, sběr informací, po návratu 20 zraněných odjezd všech do Vojenské nemocnice k zdravotním prohlídkám). Na letišti v Praze asistovali 2 psychologové PČR a HZS, do Prahy se vraceli 3 ležící a 1 sedící pacientka. Podpora zde byla poskytnuta také dvěma čekajícím příbuzným.
   
 • Přetrvávající úkoly policejních psychologů: podpora pozůstalých při sdělování úmrtí (po identifikaci zemřelých) + podpora těžce zraněných a příbuzných v nemocnici v Gospiči.
   
 • Psychologové MV, PČR, HZS a AČR ve věci úzce spolupracovali. Podrobnější vyhodnocení psychosociální podpory z akce bude všemi složkami zpracováno.
 
Psychologickou pomoc zasažených osob v terénu zajišťuje Policie ČR v rámci „Systému pomoci obětem“. Koordinaci zasahujících policejních psychologů a interventů zajišťuje vedoucí skupiny krizové intervence policejního prezídia mjr. Mgr. Jana Malíková. Psychologickou službu Policie ČR řídí vedoucího psycholog PČR pplk. Mgr. Vladimír Voska. Na mezirezortní koordinaci pomoci se podílí PhDr. Štěpán Vymětal, psycholog MV ČR. Uvedení spolupracují s dalšími psychology Policie ČR a HZS, dotčenou cestovní kanceláří, odpovědnými pracovníky Ministerstva zahraničních věcí, psychologickou službou Armády ČR a dalšími.
 
Vedení Ministerstva vnitra a Policie ČR si uvědomuje dopad této tragické události na české občany, zasaženým osobám vyjadřuje uznání a účast a bude i nadále usilovat o zajištění psychosociální podpory potřebných osob, které v souvislosti s události vznikly.
 
 
Klíčové kontakty:
 • Psychologická linka Policie ČR: 974 834 788
  (nonstop, pro zasažené občany a výměnu informací, informační centrum pro psychosociální pomoc rezortu MV)
   
 • Krizová linka Ministerstva zahraničních věcí: 224 181 111
  (výměna informací s rodinami cestujících, tvorba seznamu cestujících a rodin)
   
 • Zastupitelský úřad ČR Záhřeb: +385 916 121 533
   
 • Krizová linka CK ATLAS ADRIA Brno: 739 092 299
  (sběr a výměna informací s cestujícími a jejich rodinami)
 
PhDr. Štěpán Vymětal
psychologické pracoviště odboru bezpečnostní politiky MV
25.6.2012, 11:00

vytisknout  e-mailem