Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cena za datovou zprávu opět klesne, stát ušetří miliony korun

Za dva a půl roku od spuštění datových schránek odeslali lidé, firmy a úřady přes 66 milionů datových zpráv. Díky tomu už podruhé klesne cena za jednu datovou zprávu. Zatímco na startu projektu platil stát 15,04 Kč bez DPH za jednu zprávu, napříště to bude jen 11,68 Kč bez DPH.  

Stát tak díky tomu ušetří miliony korun. Za každý milion odeslaných datových zpráv totiž zaplatí provozovateli systému České poště o 3 360 000 Kč méně než na startu projektu. Oproti současné, už jednou snížené ceně je to méně o 1 680 000 Kč. Při průměrném množství tří milionů zpráv měsíčně jde o úsporu přes 20 milionů ročně.
 
Ze státního rozpočtu se navíc platí pouze za datové zprávy odeslané úřady. Pro občany, podnikatele a firmy je odesílání datových zpráv od počátku bezplatné. Uživatelé tak oproti běžné listinné komunikaci ušetřili přes 600 milionů korun.
 
Na základně dohody Ministerstva vnitra - jako správce projektu - s Českou poštou dojde ke snížení ceny od příštího čtvrtletí, tedy od 1. dubna 2012.
 
Úřední korespondence z pohodlí domova
Informační systém datových schránek, tato státem garantovaná a zabezpečená forma komunikace, svým spuštěním v červenci 2009 zásadně změnil komunikaci veřejnosti se státem i úřadů vzájemně mezi sebou. Uživatelé datových schránek totiž nemusí volný čas organizovat podle úředních hodin ani podle otevírací doby poštovní pobočky. Záleží jen na nich, zda a kdy odešlou či přijmou úřední korespondenci ze svého počítače či mobilního telefonu, a to třeba o půlnoci z pohodlí obývacího pokoje, internetové kavárny či z notebooku na dovolené u moře.    
 
Datové schránky v číslech:
  • uživatelé odeslali k 5. lednu 2012 přes 66 milionů datových zpráv
  • díky datovým schránkám ušetřili přes 600 milionů korun
  • datovou schránku má 439 tisíc orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob
  • denně odešlou uživatelé přes 150 tisíc zpráv, měsíčně tedy více než 3 miliony
  • průměrná úspěšnost doručení přihlášením je 97,2 % a neustále roste
 
O Informačním systému datových schránek:
Datové schránky jsou elektronické úložiště určené ke vzájemné úřední komunikaci občanů i firem se státem, ke komunikaci občanů i firem mezi sebou a mezi orgány veřejné moci.  Datovou schránku mají ze zákona zřízenou orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Živnostníci nebo fyzické osoby si mohou o zřízení schránky požádat dobrovolně. Správcem Informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra, provozovatelem Česká pošta.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR MV

vytisknout  e-mailem