Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Za první tři měsíce se na protikorupční linku obrátilo 483 volajících

Na protikorupční telefonní linku 199, kterou zřídilo Ministerstvo vnitra a od ledna letošního roku ji nově provozuje sdružení Oživení, se během ledna až března obrátilo 483 volajících. Operátoři linky přitom denně odbavili v průměru osm podnětů, z nichž relevantní byly přibližně čtyři. 

Kromě podnětů přijatých z protikorupční telefonní linky se právní poradna sdružení Oživení zabývala i dalšími 27 podněty, které se týkaly korupce. Celkem tak sdružení zaznamenalo za tři měsíce 510 podnětů.
 
Ze všech přijatých podnětů bylo celkem 251 (49%) zcela irelevantních (např. volající si spletl telefonní číslo). Třetinu z těchto hovorů uskutečnilo šest stěžovatelů, kteří se na protikorupční linku obraceli opakovaně, ačkoli věděli, že jim s jejich problémy nemůžou pracovníci linky pomoci.
 
Relevantních podnětů od volajících pak pracovníci linky zaznamenali celkem 259 (51%). Za relevantní podnět v širším slova smyslu se považuje i hovor, ve kterém volající sice není svědkem či obětí konkrétního korupčního jednání, avšak má osobní nepříznivou zkušenost s justicí, Policií ČR či územní samosprávou.
 
Oblast veřejného zájmu u relevantních podnětů v širším slova smyslu:
  • Policie ČR – 59 relevantních podnětů (22,7%)
  • Finance, dotace, půjčky – 46 relevantních podnětů (17,7%)
  • Nakládání s majetkem - 43 relevantních podnětů (16,6%)
  • Stavební řízení, územní plánování - 36 relevantních podnětů (13,9%)
  • Veřejné zakázky - 25 relevantních podnětů (9,7%)
  • Justice - 22 relevantních podnětů (8,5%)
  • Střet zájmu - 11 relevantních podnětů (4,2%)
  • Jiné správní řízení - 8 relevantních podnětů (3%)
  • Ostatní – exekuční řízení, přestupkové řízení, jiné dotazy – 9 relevantních podnětů (3,5%)
 
Operátoři pomohli volajícím klientům tím, že jim například poskytli právní poradenství přímo na lince nebo jim poskytli rozšířené právní poradenství zahrnující zejména prostudování podkladů, které od nich získali, či je odkázali na jiný orgán nebo nevládní organizaci.
 
Protikorupční telefonní linku zřídilo Ministerstvo vnitra v roce 2007 a jejím cílem je především poskytovat odborné poradenství a prevenci korupce. Do konce roku 2010 linku provozovala nevládní organizace Transparency International ČR, od ledna letošního roku je novým provozovatelem sdružení Oživení.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem