Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech funguje již rok

Dnes 25. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Symbolem tohoto dne je kvítek pomněnky. Vyjadřuje podporu ztraceným a uneseným dětem a jejich rodinám. 

Od spuštění Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech uplynul rok. Za tu dobu ho policie aktivovala ve 32 případech. Z toho v deseti případech bylo dítě nalezeno díky informacím veřejnosti, ve všech ostatních případech ho vypátrala policie. Zkušenosti získané přibližně ročním fungováním projektu tedy ukazují, že systém je efektivní a splňuje účel, pro který byl zřízen.

"Od projektu nadále očekáváme snížení počtu trestných činů ohrožujících život a zdraví dětí, posílení citlivosti veřejnosti k problematice pohřešovaných dětí a zvýšení povědomí veřejnosti o způsobech bezpečného chování a prevence v souvislosti se zmizením dítěte," uvedla Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.
 
Ministerstvo vnitra se problematice pohřešovaných dětí věnuje již několik let. Mezinárodní ochrana dětí se stala jednou z našich priorit během předsednictví České republiky v Radě EU, tedy v první polovině roku 2009. V zájmu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání po pohřešovaných dětech začala svůj výstražný systém budovat Česká republika pod názvem Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech.
 
Projekt byl oficiálně spuštěn 11. května 2010, kdy podepsal minstr vnitra a zástupci médií memorandum o spolupráci při zveřejňování informací o pátrání po dětech, které se ocitnou v možném ohrožení života. Jedna ze zásadních součástí projektu totiž spočívá ve vytváření systému aktivního zapojení veřejnosti do pátrání po pohřešovaných dětech prostřednictvím médií a elektronického komunikačního systému. Vedle důsledného policejního pátrání je důležitou součástí projektu také zajištění potřebné psychologické podpory rodinám pohřešovaných dětí. Základem systému je pátrací činnost Policie ČR, přičemž se na rozsáhlých pátracích akcích v terénu účastní celý integrovaný záchranný systém.
 
V současné době probíhají jednání o rozšíření tohoto systému pomocí SMS zpráv rozesílaných v některých případech v lokalitě, kde se dítě ztratilo.
Policie České republiky každoročně vyhlašuje stovky pátrání po pohřešovaných dětech. Nejčastěji jde o svěřence výchovných ústavů, často o děti, které se bály vrátit domů třeba kvůli problémům ve škole, nebo o děti, které se prostě zatoulaly. Naprostá většina těchto případů končí šťastně, účinnost pátrání se přibližuje 100 %. Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech se aktivuje v těch případech, kdy je dítě bezprostředně ohroženo na zdraví, nebo dokonce na životě. V roce 2010 bylo z celkového počtu 1506 pohřešovaných dětí 28 takových případů.
 
"Snahou policistů je minimalizovat nebezpečí hrozící pohřešovanému dítěti, v případech, kdy takové riziko nastává. Pomoc veřejnosti je v takových situacích nenahraditelná a velmi si jí vážíme," shrnuje základní myšlenku celého projektu policejní prezident plk. Petr Lessy.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
a
Jiří Vokuš
tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR

 

 

vytisknout  e-mailem