Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Program humanitárních evakuací „MEDEVAC“ pokračuje

Návrh Ministerstva vnitra na pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel – program „MEDEVAC“ – schválila dnes, 20. dubna 2011, vláda. 

Pokračování programu MEDEVAC zajistí přepravu dalších dětských pacientů z válkou postižených či jinak potřebných oblastí do České republiky. Program se realizuje ve spolupráci ministerstev vnitra, zdravotnictví a zahraničí.

V České republice pak jedinci, kteří utrpěli zranění válečného původu či jsou postiženi onemocněním, pro které neexistuje v místních podmínkách vhodná lékařská pomoc, podstoupí lékařské zákroky nezbytné k záchraně svého života.
 
Za léta 1993 až 2010 se v rámci programu MEDEVAC podařilo převézt a léčit v naší zemi 128 pacientů. Jednalo se většinou o děti z lokalit postižených válkou či přírodními katastrofami, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák, Pákistán a Afghánistán.
 
Nyní se má MEDEVAC soustředit na vybrané děti z Kambodže s vrozenou srdeční vadou. Za tímto účelem proběhne výběrová mise v zemi původu, jejímž cílem bude vybrat děti vhodné k absolvování léčby v ČR.
 
Dětští pacienti a jejich doprovod se na územíČR nachází v postavenížadatelů o udělení azylu. V naší zemi mají nárok na nezbytné materiální podmínky pro svůj pobyt, jako tlumočnické služby, ubytování, léčebnéúkony dle aktuálního zdravotního stavu dětí a jejich doprovodu, a případně na úhradu nákladů při repatriaci spojené se zajištěním nezbytných podmínek v zemi původu dle doporučení ošetřujícího lékaře.
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem