Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení ministra vnitra Radka Johna

Důrazně se ohrazuji proti tvrzením exministra vnitra Ivana Langera, která uvedl v dnešním vysílání pořadu Otázky Václava Moravce. Ostře kritizoval nejen mne, ale také Věci veřejné. 

„Vnitro teď hraje hlavní roli, protože ho ministr John přivedl k rozvratu. A myslím si, že bude rád, když odtamtud uteče. Kolabuje struktura veřejné správy. Za mě a pana Bublana to byl fungující úřad," sdělil Langer a dodal, že stranu Věci veřejné nepovažuje jako dceřinou firmu ABL za demokratickou stranu. 

Souhlasím, že vnitro hraje hlavní roli. Jednoduše proto, že se zde vyšetřují kauzy ODS. Chápu, že panu Langerovi se nelíbí, že jsem ministrem vnitra. Odhaluji totiž praktiky, které pan Langer na ministerstvu prováděl. Nechal jsem udělat forenzní audity v Zařízení služeb Ministerstva vnitra, na Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru a na Policejním prezidiu. V této souvislosti jsme také podali trestní oznámení.
  
„Platí, že policejní prezident má zatím nejslabší mandát ze všech ostatních. Výměna lidí ve vedení policie byla odměnou lidí v podobě rozdávání funkcí náměstků pro ty, co ho vybírali. A vybírali ho lidé dosazení Vítem Bártou. Nový ministr vnitra by nejspíš hned neměl měnit policejního prezidenta, ale měl by mu dát možnost dokázat, že ho neovládá Vít Bárta," sdělil Langer. 
 
Vyměnil jsem policejního prezidenta, který provedl na policejním prezidiu další personální změny. Panu Langerovi moje kroky nevyhovují, ztrácí vliv na policii. Policejní prezident byl doporučen jako nejvhodnější kandidát na tuto pozici nezávislou výběrovou komisí, složenou z odborníků na bezpečnostní problematiku. Poprvé od roku 1989. Policejní sbor potřeboval stabilizovat a udržet schopnost nejen zajistit veřejný pořádek, ale především restartovat schopnosti policie v boji s korupcí, organizovaným zločinem a závažnou finanční kriminalitou.
 
Ministerstvo jsem k žádnému rozvratu nepřivedl. Pod mým vedením jsme dosáhli mnoha úspěchů. Vytvořili jsme plán boje proti korupci. Začal platit etický kodex zaměstnanců, který převzala i další ministerstva. Zajistil jsem, že odchodné policistů nebude daněno. Došlo k transformaci cizinecké policie. Agendy související s pobytem cizinců byly převedeny pod ministerstvo vnitra. Jen na nákupu elektřiny jsme ušetřili přes 56 milionů korun. Připravili jsme věcný záměr nového volebního zákoníku a mohl bych pokračovat výčtem dalších věcí. Pokud kdy bylo ministerstvo v rozvratu, bylo to právě za exministra Langera, který zatížil Ministerstvo vnitra a bezpečnostní sbor řadou skrytých dluhů, nehospodárných nákupů a množstvím finančně velkorysých smluv, které i v dnešních týdnech znamenají pro vnitro, policii a hasiče obtížnou ekonomickou zátěž. Pan Langer například pronajal lázeňské domy a stát při tom přišel o stovky milionů korun. My jsme nedávno společnosti TEMPARANO nájemní smlouvu na Lázeňské domy vypověděli. Připomenu také kontroverzní zakázku za 54 miliónů na praní policejních uniforem. Za působení exministra Langera ji dostala bez výběrového řízení firma jeho známého. České republice tak vznikla škoda v řádu miliónů korun. 
 
Z uvedených faktů, ať si každý udělá obrázek o tom, jak se na ministerstvu pracuje teď a co se dělo za exministra Langera. Můžu říci, že jsme teprve na začátku odhalování kostlivců, kteří tam na nás ještě někde čekají.
 
 
Radek John
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem