Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra v Bruselu jednali o situaci v severní Africe

Ministr vnitra Radek John se dne 24. února 2011 zúčastnil pravidelného jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu. 

Vývoj v regionu severní Afriky:
Vývoj v severní Africe sleduji se zájmem, nadějí, ale i s jistými obavami. Pokud vypukne občanská válka v Libyi, nastane velký problém, protože tam bude masa lidí, kteří budou potřebovat mezinárodní ochranu. Na Radě jsme dnes jednali o možnostech jakési dočasné ochrany a potom o návratu do vlasti po vyřešení konfliktu. A je to asi největší výzva pro Evropu za posledních 20 let. Hovořili jsme hlavně o tom, co se může stát, protože v Libyi je 1,5 milionu až 2 miliony ilegálních migrantů, kteří přišli přes poušť s touhou dostat se do Evropy. A kdyby vypukla v Libyi občanská válka, budou se snažit do Evropy proniknout. Stávající události ukazují, že migrace zůstává stále podstatnou součástí společné bezpečnostní politiky EU a nemůže být redukována pouze na její humanitární aspekt,“ řekl na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci Radek John.
 
Vízová reciprocita s Kanadou:
Ministr vnitra své kolegy informoval o návštěvě kanadských expertů z Ministerstva pro imigraci a občanství, z Ministerstva zahraničí a dalších kanadských úřadů, kteří v České republice pobývali ve dnech 31. ledna – 4. února 2011.  
 „Kanadští experti k nám přijeli na návštěvu, aby si zde ve spolupráci s našimi odborníky shromáždili informace pro přípravu Hodnotící zprávy kanadské vízové politiky. Přestože je nestandardní, aby se členský stát EU stal předmětem zkoumání ze strany třetího státu,pokud jde o respektování lidských práv, poskytla Česká republika kanadské straně v rámci svého dlouhodobého konstruktivního přístupu maximální spolupráci. Předběžné kanadské hodnocení návštěvy jejích expertů v České republice můžeme pokládat za nadějné. Zástupci Kanady neshledali, pokud jde o přístup k romské menšině, v přístupech českých vládních úřadů žádné nesrovnalosti, ba právě naopak. Doufám, že tato kladná zjištění budou mít pozitivní pokračování v procesu odstraňování vízové povinnosti. Nicméně zřetelnou perspektivu v tomto ohledu nám Kanada dosud neposkytla. Tomuto tématu se dostává velké pozornosti i na půdě Evropského parlamentu, kde se iniciativě několika poslanců k tématu vízové nereciprocity s Kanadou dostalo podpory již více než poloviny všech poslanců,“ uvedl Radek John.
 
Přístup Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru:
Maďarské předsednictví poskytlo aktuální informaci o procesu přístupu Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru. Ministr vnitra pogratuloval Rumunsku a dodal, že věří, že i Bulharsko prokáže svoji připravenost a že se oba státy brzy stanou součástí Schengenu. Splnění doporučení týkající se ochrany vnější hranice mezi Bulharskem a Tureckem by měla prokázat další hodnotící návštěva na konci března.Některé členské státy podmiňují rozšíření Schengenu splněním dalších podmínek.
 
Ministři vnitra jednali dále například o následujících tématech:
  • Schengenský informační systém druhé generace
  • Vízový informační systém
  • činnost agentury Frontex
  • Národní akční plán Řecka o řízení migrace a azylové reformě
  • azylová politika v kontextu 60.výročí Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků
 
 
Pavel Novák
ředitel tiskového odboru
 

vytisknout  e-mailem