Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Radek John zveřejnil výsledky forenzního auditu v rezortu Ministerstva vnitra

Obcházení zákona, porušení Usnesení vlády, netransparentní výběr dodavatele, nehospodárnost nebo diskriminace dodavatelů. To jsou obecné závěry auditu k zadávání veřejných zakázek v rezortu Ministerstva vnitra. S jeho výsledky dnes na tiskové konferenci seznámil veřejnost ministr vnitra Radek John. 

Forenzní audit se ministerstvo rozhodlo provést v Zařízení služeb MV, na Generálním ředitelství HZS ČR a na Policejním prezidiu ČR, a to na základě znepokojujících skutečností zjištěných v hospodaření příspěvkové organizace Zařízení služeb.
 
„Jde o prvotní zjištění, která teď budeme prověřovat vlastními kontrolními mechanismy. Naši právníci v tuto chvíli identifikují, kdo bude na základě auditu řešen kázeňsky, kdo personálně a v kterých případech podáme trestní oznámení. Opatření budou zveřejněna v horizontu dní,“ uvedl ministr vnitra Radek John s tím, že v některých případech jsou zjištění natolik závažná, že bude rovnou podán podnět orgánům činným v trestním řízení.
 
Auditoři společnosti Ernst & Young Audit se zaměřili na prověření hospodaření a nakládání s majetkem v období od 1. ledna 2008 do 30. června 2010. Rozsah auditu mj. obsáhl prověření vybraných veřejných zakázek, možný střet zájmů vybraných zaměstnanců, identifikace korupčního jednání či analýzy neetického či podvodného jednání.
 
Veřejné zakázky budou na vnitru transparentní
Ministr vnitra také připomněl, že kvůli situaci v Zařízení služeb MV má organizace od listopadu loňského roku nového ředitele. Jako krizový manažer tam nastoupil Tomáš Homola.
 
„Podezření na netransparentní jednání u Zařízení služeb se potvrdilo. Úkolem nového ředitele je, aby tuto praxi zastavil. V tom má mou plnou podporu. Navíc díky našim nad rámec zákona přijatým opatřením už na Ministerstvu vnitra budou od příštího měsíce veřejné zakázky naprosto transparentní a kontrolovatelné. Průběh zakázek nad 100 tisíc korun totiž budeme zveřejňovat na internetu,“ doplnil Radek John a dodal, že by si přál, aby podobně přísná pravidla u veřejných zakázek přijaly i ostatní rezorty. 
 

Obecné závěry auditu

 
Generální ředitelství hasičského záchranného sboru
  • veřejné zakázky (VZ) byly děleny na zakázky malého rozsahu
  • propojení společností, které byly vyzývány k předložení nabídek v rámci VZ
  • shoda adresy mezi dodavatelem a zaměstnankyní GŘ HZS
 
Policejní prezidium
  • nákup výpočetní techniky nerealizován prostřednictvím elektronického úložiště
  • VZ byly děleny na zakázky malého rozsahu
  • u VZ malého rozsahu nebyl stanoven postup pro zajištění rovného přístupu
 
Zařízení služeb Ministerstva vnitra
  • VZ byly účelově děleny na zakázky malého rozsahu
  • uzavírání smluv s dodavateli bez výběrových řízení či bez oslovení více uchazečů
  • propojování dodavatelů a jejich opakované oslovování k účastí na VZ
 
Další informace naleznete v přiložené prezentaci.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR
 
 
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem