Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejné zakázky budou na Ministerstvu vnitra transparentnější

Žádný prostor korupci. Zástupci Ministerstva vnitra dnes představili další, nadstandardní protikorupční opatření, která zajistí větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. 

 

Rezort vnitra se rozhodl v návaznosti na již přijatá protikorupční opatření zavést u veřejných zakázek přísnější pravidla, než nařizuje zákon. Od února 2011 vstoupí v platnost nové interní nařízení MV o zadávání veřejných zakázek. Součástí bude např. losování členů hodnotících komisí, rodný list veřejné zakázky nebo zveřejňování podrobných informací o veřejných zakázkách úřadu a podřízených organizací, a to na rezortním webu.

"Ministerstvo vnitra se tak jako garant boje proti korupci stane vzorovým úřadem. Plníme, co jsme slíbili a doufáme, že ostatní úřady nás budou následovat. Jen s takovýmito průlomovými opatřeními mohou být naše protikorupční plány úspěšné," uvedl ministr vnitra Radek John s tím, že kvůli tomu je třeba sjednotit roztříštěné interní předpisy i postupy zadavatelů.
 

Základní pilíře transparentnosti

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz proto představil konkrétní pilíře, na kterých chce MV od příštího měsíce "stavět". Jde mj. o přísnější pravidla u malých zakázek, centralizované zadávání, jasná pravidla pro stanovení hodnotících kritérií a již zmíněné losování členů, rodný list zakázky či zveřejňování informací na webu ministerstva.

Moroz také avizoval, že MV se rozhodlo jít v případě veřejných zakázek ještě dál: "Kromě uvedených opatření jsme se také rozhodli, že zveřejníme i všechny dosud platné smlouvy, které MV v minulosti uzavřelo. U těch smluv, kde zveřejnění vyžaduje souhlas smluvních partnerů, se tento souhlas budeme snažit získat," informoval.

Tiskové konference se zúčastnil také zástupce gestora zákona o veřejných zakázkách, ministerstva pro místní rozvoj. Jeho náměstek pro legislativu a řízení úřadu Michal Koláček řekl, že kroky MV vítá a většinu přijatých opatření rezort zahrne i do připravovaného zákona.

"Kdyby všichni zadavatelé postupovali jako MV, nemusel by vznikat žádný složitý zákon o veřejných zakázkách," doplnil Koláček.
 

Proti korupci jsou i soukromé společnosti

Ke snaze o transparentní veřejné zakázky se připojilo také více než 20 domácích i mezinárodních společností. Ti dnes ve sněmovně za účasti ministra vnitra podepsali "Doporučení pro zadavatele veřejných zakázek". Stejně jako MV se tak rozhodli zveřejňovat informace, které jim zákon neukládá.

"Vítáme všechny kroky v oblasti veřejných zakázek, které přispějí ke snížení korupčního prostředí v Česku," reagoval na dohodu Radek John, pro kterého je podpis signálem, že boj proti korupci není jen prioritou MV, ale i široké veřejnosti.

Další informace naleznete v přiložené prezentaci. Informace o "Doporučení pro dodavatele veřejných zakázek" pak na www.transparentnizakazky.cz.

  

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR

  

vytisknout  e-mailem