Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra se setkal s běloruskou opozicí

Dnes, 10. ledna 2011, přijal ministr vnitra zástupce běloruské opozice a občanské společnosti. Ti přijeli do Prahy na základě iniciativy Kanceláře pro solidaritu s demokratickými silami Běloruska.  

Na setkání diskutovali přítomní o aktuálním vývoji v Bělorusku po prosincových prezidentských volbách, o tvrdém zásahu proti opoziční demonstraci a následném uvěznění jejích organizátorů. Běloruskou delegaci rovněž zajímalo, jaké možnosti podpory je schopna opozičnímu demokratickému hnutí a běloruskému lidu poskytnout Česká republika.
 
Ta, jako země, která znovu nabyla svobodu před nedávnými dvaceti lety, velmi citlivě vnímá porušování základních lidských práv a svobod. Z toho důvodu pečlivě sleduje aktuální vývoj v Bělorusku. Prezidentské volby hodnotí jako zmanipulované a odsuzuje brutální zákrok policie proti následné demonstraci.
 
Ministr vnitra běloruskou opozici podpořil slovy: „Vyjadřujeme solidaritu s běloruským lidem, který bojuje za svobodu. Přidáváme se ke všem hlasům volajícím po ukončení represí proti opozici a jsme připraveni poskytnout jakoukoli formu pomoci potřebným.“
 
Ministerstvo vnitra podporuje aktivity na demokratizaci země, a je tudíž připraveno prostřednictvím udělení azylu pomoci běloruským občanům postiženým nedávnými událostmi, především opozičním kandidátům.
 
Již v minulosti poskytla Česká republika polický azyl řadě oponentů Lukašenkova režimu. Praha je jedním z důležitých center běloruské opozice. Naše země, stejně jako doposud, zůstává zemí otevřenou.
 
Zástupci běloruské opozice své poděkování doplnili slovy: *Je vidět, že Vaši kolegové vše chápou, jednání proto nebylo dlouhé, zato obsažné. Udělám vše, aby Bělorusko bylo jednou demokratickou zemí s vládou zákona. Vaše pomoc tento proces urychlí.*
 
Skupina z Běloruska již navštívila Polsko a Litvu a dále bude pobývat v Berlíně, v Bruselu a ve Štrasburku v Evropském parlamentu.  V Praze se kromě ministra vnitra setká také s ministrem zahraničních věcí a navštíví rovněž Rádio Svobodná Evropa.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem