Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení Radka Johna ke zpochybňování výběru policejního prezidenta

V úterý jsme zveřejnili jízdní řád pro výběr nového policejního prezidenta. Je pro mě i nadále velmi zásadní to, abychom vybrali policejního prezidenta co nejrychleji a aby tento člověk splňoval veškeré relevantní předpoklady pro tuto funkci. 

 

Proto mi je líto, že se teď objevují různé překážky, které celý proces výběru nového policejního prezidenta zpochybňují. Nepřipustím, aby policisté byli bez šéfa, potřebují silného a kompetentního velitele, který bude schopný vlít celému policejnímu sboru krev do žil, bude výrazným prvkem v boji proti korupci a podaří se mu provést policii těžkým obdobím úspor.

Trvám na tom, že výběr nového policejního prezidenta musí být co nejvíce transparentní a důvěryhodný. Jednoznačně odmítám jeho výběr za zavřenými dveřmi nebo případně stranickými sekretariáty. Proto jsem ustanovil poradní komisi, která mi doporučí toho nejlepšího kandidáta. Doporučení této komise budu plně respektovat. Přestože si uvědomuji, že jmenování nového policejního prezidenta je pouze a jen moje odpovědnost.

V komisi, jak víte, jsou pouze odborníci. Sedí v ní, pro připomenutí, ředitelka personálního odboru ministerstva vnitra doktorka Iva Moravcová, policejní psycholožka docentka Ludmila Čírtková, policejní odboráři, vysoce postavení bezpečnostní manažeři. Někteří další, jako bývalí ministři František Bublan a Martin Pecina, představitelé ČSSD, to jsou bezpochyby zástupci politických stran. Reprezentují však vedení dvou odborných orgánů sněmovny - výboru pro obranu a bezpečnost a stále komise pro kontrolu činnosti BIS. Nebo také můj první náměstek Jaroslav Salivar, který reprezentuje ODS. Jen dodám, abychom byli u výčtu všech demokratických parlamentních stran kompletní, že TOP09 navrhla nikoliv přímo politika, ale bezpečnostního experta Michala Mazla. Odborníci s politickou podporou jednotlivých demokratických parlamentních stran by měli být zárukou objektivního a nestranného výběru.

Musím ale přiznat, že mě překvapuje, že právě jmenovaní František Bublan a Martin Pecina nejprve souhlasili se svojí účastí v komisi a následně statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka účast sociální demokracie v identické komisi odvolal. Toto prohlášení Bohuslava Sobotky považuji za účelové, aby opozice mohla v budoucnu napadat fungování policie a přímo policejního prezidenta. Zbytečně se tak ČSSD vzdává konstruktivní spolupráce.

Nemůžu a nechci si dovolit jakékoliv další zastavování jízdního řádu výběru nového policejního prezidenta. Otevřeným dopisem dnes požádám premiéra Petra Nečase, který na můj vkus ne zcela státotvorně včera večer napadl složení komise a zbytečně tak podpořil hysterii kolem výběru nového policejního prezidenta, aby upřesnil svoji představu členů komise. Pokud, jak řekl, mu tam chybí nějaký manažer, nechť navrhne jeho jméno. Pokud mu tam chybí personalista, tak znovu opakuji, že v komisi sedí vysoce kvalifikovaný odborník, kterým je paní doktorka Iva Moravcová.

Opět vyzývám všechny zájemce o funkci policejního prezidenta z řad příslušníků ve služebním poměru zařazených v desátém tarifním stupni, aby, pokud splňují kvalifikační předpoklady, podali svoji přihlášku do výběrového řízení. Trvám na tom, že výběrové řízení musí proběhnout v souladu s příslušným zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, transparentně a rychle. Trvám na tom, že policie potřebuje co nejrychleji schopného, důvěryhodného a sebevědomého šéfa.

  

Radek John
ministr vnitra

  

vytisknout  e-mailem