Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo zavedlo vzorový etický kodex zaměstnanců

Ministr vnitra Radek John dnes, 16. listopadu 2010, podepsal vnitřní předpis, kterým vydává nový etický kodex. "Etický kodex zaměstnanců Ministerstva vnitra" vymezuje a podporuje žádoucí standardy chování zaměstnanců ve vztahu k veřejnosti a spolupracovníkům. 

 

Ministr vnitra tak plní slib, který dal na tiskové konferenci k boji proti korupci dne 14. září 2010. Tímto krokem klade důraz na postoj svých zaměstnanců, a to zejména ve vztahu ke korupčním rizikům.

Ministr John chce jít ostatním úřadům příkladem: "Vyzýváme ostatní ministerstva, celou státní správu a samosprávu, aby se dobrovolně přidali," uvedl.

Zásady etického kodexu představují souhrn základních, obecných hodnot a principů etického chování, které ctí každý, kdo plní úkoly veřejné správy, tedy zaměstnanec. Jedná se mimo jiné o nestrannost, objektivitu, rychlost a efektivnost či jednání bez předsudků. Kodex tak vytváří základ pro důvěru veřejnosti ve veřejnou správu. Nejedná se o žádnou novinku, etické kodexy existují, ale tento je obecným předpisem pro celou veřejnou správu, s aplikací na novodobé instrumenty protikorupčních jednání a možných střetů zájmů.

Radek John předloží vládě návrh na zavedení "Etického kodexu zaměstnanců ve veřejné správě" i do dalších úřadů, které jej následně přizpůsobí svým potřebám. Konečným cílem je ukotvení principů etiky v právním předpise, tedy v zákoně o "úřednících veřejné správy".

  

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem