Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednání o dalším vývoji legislativy v oblasti územních samosprávních celků

Hlasování volených zástupců obcí, měst a krajů by mělo být transparentnější a otevřenější, než doposud. Shodl se na tom ministr vnitra s představiteli územních samospráv. 

 

Ministr vnitra Radek John dnes spolu se svým náměstkem pro veřejnou správu a archivnictví Františkem Vaverou, dalšími zástupci Ministerstva vnitra a představiteli územně samosprávných celků, jednal o dalším vývoji právní úpravy týkající se územních samosprávných celků.

Jednalo se o první schůzku v rámci tak rozsáhlého spektra účastníků, kterou všichni přítomní velmi přivítali. "Přímá komunikace s územními samosprávnými celky je nutná. Rezort vnitra zajišťuje legislativní činnost, která silně dopadá na obce a kraje. Právě proto je nezbytné, aby se zástupci územních samosprávných celků a zájmových sdružení v této oblasti bezprostředně účastnili tvorby právní úpravy, která se jich týká, tak, aby bylo možné dosáhnout stanoveného cíle, vytvořit transparentní veřejnou správu," řekl ministr vnitra Radek John.

Předmětem jednání byla realizace úkolu vyplývající z koaliční dohody a programového prohlášení vlády ve vztahu k právní úpravě územních samosprávných celků a související otázky. Ústředním tématem bylo zvýšení transparentnosti jednání týkajících se majetkových operací územních samosprávných celků.

Ministerstvo vnitra již vypracovalo novelu Jednacího řádu vlády, která zajistí transparentní jednání vlády v oblasti dispozice se státním majetkem a tuto novelu zaslalo předsedovi Legislativní rady vlády, který ji po připomínkovém řízení předloží vládě.

Nyní se Ministerstvo vnitra spolu s předsedou výboru pro veřejnou správu Poslanecké sněmovny Stanislavem Polčákem, místopředsedou Asociace krajů České republiky a hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem, předsedou hnutí Starostové a nezávislí Petrem Gazdíkem, předsedou Sdružení místních samospráv Josefem Bartoňkem a zástupci Svazu města a obcí setkali nad tím, jak uvedené principy převést i do právní úpravy a praxe územních samosprávných celků.

Po projednání možných změn a následné diskuzi se všichni shodli na potřebě dosažení společného cíle, kterým je vyšší transparentnost činnosti celé veřejné správy. Shoda panovala na potřebě pokračování v komunikaci o daných tématech, a to nejen v projednávaných oblastech. V rámci společných jednání bude nastaven proces i na nižší úrovni, tedy v rámci pracovních skupin, které vygenerují návrh změn příslušných právních předpisů.

Dalším předmětem jednání byl vývoj právní úpravy pracovního poměru zaměstnanců veřejné správy a praktické zkušenosti s aplikací zákona o svobodném přístupu k informacím. I v této oblasti panovala shoda na vytvoření pracovních skupin, které zpracují návrhy právních úprav, které během tohoto volebního období povedou k zásadnímu zlepšení právní regulace v těchto oblastech.

  

Jiří Reichl
ředitel tiskového odboru a tiskový mluvčí

  

vytisknout  e-mailem