Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Protikorupční seminář

Dne 17. září se v budově Ministerstva vnitra konal protikorupční seminář ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických. Seminář proběhl za účasti ministra vnitra Radka Johna a amerického chargé d'affaires Johna Ordwaye. 

 

Akci zahájil Radek John slovy: "Jsme vláda boje proti korupci, a přestože jsme nuceni dělat obrovské finanční škrty, na boj proti korupci jsme našli peníze. Je to jediná oblast, která bude posílena," a pokračoval: "Vítám možnost setkání s americkými odborníky. Ministerstvo vnitra přichází v těchto dnech se strategií proti korupci a nebrání se jakýmkoli novým podnětům, především pak opatřením, jejichž fungování je v praxi ověřeno." Zmínil, že v našich opatřeních chybí institut protikorupčního svědka a v důsledku toho nejsou vyšetřeny mnohé kauzy.

John Ordway, který byl několikrát ohodnocen Cenou Charlese Cobba za největší přínos obchodní diplomacii, vyjádřil svůj postoj slovy: "Boj s korupcí je zásadní otázka, která společnost trápí. V praxi je však velmi problematické zajistit transparentnost a složitý je i boj o zákony."

Setkání proběhlo za účelem představení amerických zkušeností z boje proti korupci. Se svými příspěvky vystoupily Laurie Barsella, ředitelka sekce pro potírání korupce veřejných činitelů a organizovaného zločinu Ministerstva spravedlnosti v Illinois, a kapitán Vincent Matanoski, který v civilu působí jako náměstek ředitele sekce protiústavních a zvláštních deliktů ministerstva spravedlnosti USA.

Oba promluvili o způsobech vyšetřování a stíhání korupce. Americká praxe má bohaté zkušenosti s využíváním institutů korunního svědka i protikorupčního agenta, které jsou považovány za efektivní nástroj potírání korupce. Detailně objasnili přítomným průběh vyšetřování s použitím těchto opatření, představili typy protikorupčních agentů, způsoby jejich využití i ochranu. Kapitán Matanoski, z pozice doktora práv, podal informace o legislativním zakotvení obou nástrojů včetně příkladů z praxe.

Řečníci promluvili také na téma Veřejné zakázky a jejich kontrola, jež je v současné době hlavním předmětem zájmu.

  

Jiří Reichl
ředitel odboru a tiskový mluvčí

  

vytisknout  e-mailem