Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra představilo plán boje s korupcí

Ministr vnitra Radek John, policejní prezident Oldřich Martinů a předsedkyně poradního sboru ministra vnitra pro boj s korupcí Markéta Reedová představili opatření v boji proti korupci. 

Dne 14. září 2010 se konala tisková konference k protikorupčním opatřením plánovaným Ministerstvem vnitra. Konferenci zahájil ministr vnitra Radek John slovy: "Jako místopředseda vlády a ministr vnitra se cítím být zodpovědný za plnění protikorupčního závazku této vlády a jsem připraven učinit všechny nezbytné kroky, kterými tento cíl naplníme. Vládě jsme vyšli vstříc v rozpočtové prioritě, a proto očekáváme, že nyní podpoří ona nás dostatečnými finančními prostředky."

Poté, co Markéta Reedová představila poradní sbor ministra vnitra pro boj s korupcí a jeho činnost, prezentoval ministr John protikorupční strategii, která je jednou z hlavních priorit vlády. Představil soubor legislativních a nelegislativních opatření, která budou předkládána postupně v jednotlivých etapách.

Nově bude zřízen institut policejního ombudsmana. Ombudsman, na nějž se budou moci obracet řadoví policisté, bude dostávat kopie všech stížností policistů nadřízeným k projednání a dohlížet na jejich prošetření.

Policejní prezident Oldřich Martinů seznámil přítomné s novým metodickým pokynem pro policisty, což je sjednocující návod, jak šetřit korupční kauzy ze strany policie. "Cílem Policie ČR je, aby žádné korupční jednání nezůstalo policií neprošetřené a soudy nepotrestané. Manuálem chceme zvýšit oznamovatelnost korupčních případů. Samotným oznamovatelům poskytneme ochranu."

Policie v příštím roce zredukuje počet policistů působících na policejním prezidiu o jednu třetinu a peníze původně vyčleněné na jejich platy použije na protikorupční opatření a zdvojnásobení odměn policistům, kteří úspěšně vyšetří korupční případy. Bude také připraven program pro posílení Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (výběr expertů, jejich školení a také zlepšení technického vybavení).

Na tiskové konferenci byl představen Protikorupční manuál pro občany z dílny Ministerstva vnitra, který mimo jiné odpovídá na základní otázky jako:

  • kde a jak oznamovat korupci,
  • co dělat, když někdo po občanovi požaduje úplatek,
  • jak zákon ochrání oznamovatele korupce.

Manuál proti korupci (na webových stránkách i ke stažení)

Prezentace

Fotogalerie

  

Jiří Reichl
ředitel odboru a tiskový mluvčí

  


17. září 2010

vytisknout  e-mailem