Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra se účastnil odhalení obelisku připomínající hrdinský čin Ryszarda Siwiece

Dnes, v předvečer 42. výročí invaze vojsk Varšavského paktu do Československa, byl před sídlem Ústavu pro studium totalitních režimů odhalen pomník k uctění polského občana, který obětoval svůj život proto, aby vyjádřil odpor proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a porušování lidských práv v Polsku. Této slavnostního události se zúčastnil mimo jiné ministr vnitra a místopředseda vlády Radek John. 

Ministr vnitra při této příležitosti vzdal čest památce Ryzsarda Siwiece (uvádíme celé znění slavnostního projevu):

"Vážený pane místopředsedo Senátu Polské republiky, vážený pane velvyslanče, dámy a panové,
je mi ctí účastnit se, jako místopředseda vlády, odhalení obelisku připomínajícího hrdinský čin Ryszarda Siwiece, který, ač se ho přímo okupace Československa netýkala, cítil potřebu se proti tomuto zbabělému činu ohradit. Neprotestoval však jen proti okupaci Československa, ale také proti porušování lidských práv v Polsku. Ryszard Siwiec zvolil jeden z nejbolestivějších způsobů sebevraždy, který je v některých náboženstvích vnímán jako vlastní oběť za vyšším účelem.
Jsem rád, že první vedení Ústavu, který zkoumá období, kdy v Československu vládly zločinné -ismy – tedy nacismus a komunismus, docílilo toho, že se ulice v níž stojíme, jmenuje po tomto hrdinovi a ne po komunistickém odboráři. Zároveň mne těší, že vznikl nápad tohoto obelisku, který bude kolemjdoucím osvětlovat, kdo byl Ryszard Siwiec a proč se tato ulice jmenuje právě po něm. A to i v době, kdy se případně Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek odsud odstěhují. Jsem totiž přesvědčen, že pokud budeme připomínat hrdiny všech odbojů, a to i toho protikomunistického, již nikdy se nemůže tento zločinný režim, který zavíral vlastní občany, střílel do nich na hranicích a popravoval je na základě vymyšlených rozsudků zinscenovaných politických procesů, vrátit. Jsem si jistý, že dnes, kdy se potýkáme s nebezpečnými tendencemi ultrapravicových skupin diktovat nové pořádky, více, než kdy jindy platí ono okřídlené: Ten, kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat. Proto apeluji na všechny – NEZAPOMÍNEJME A VAŽME SI NAŠICH I CIZÍCH HRDINŮ. Vzdávám čest památce Ryszarda Siwiece i všem obětem komunistického režimu, okupace Československa, jejíž výročí si zítra připomeneme, a také všem účastníkům prvního, druhého i třetího odboje.“

  

Jiří Reichl
ředitel tiskového odboru a tiskový mluvčí

  


20. srpna 2010

vytisknout  e-mailem