Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra na pohřbu Milana Paumera vyjádřil úctu účastníkům III. odboje

Ministr vnitra Radek John byl jedním z několika set lidí, kteří ve středu 4. srpna 2010 vzdali svou účastí na smutečním obřadu v Poděbradech hold účastníkovi III., protikomunistického, odboje Milanu Paumerovi (1931-2010). 

 

S bojovníkem proti totalitní komunistické moci se rozloučila v poděbradském divadle mj. předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Přemysl Sobotka i premiér Petr Nečas spolu s několika dalšími ministry. Ti přijeli na obřad přímo z jednání vlády, které kvůli obřadu na několik hodin přerušili.

Už od brzkých ranních hodin začaly na nádvoří poděbradského zámku proudit desítky odbojářů, válečných veteránů, pamětníků i zástupců veřejnosti. Všichni se přišli rozloučit s "tím třetím" z Odbojové skupiny bratří Mašínů, který byl jedním z těch, kdo se už krátce po nastolení diktatury proletariátu v roce 1948 postavili zločinnému režimu se zbraní v ruce.

Během veřejné části obřadu mezi 10. a 11. hodinou dopolední položili lidé k rakvi Milana Paumera desítky kytic a věnců. Poté se vše začalo připravovat na oficiální část obřadu, kterého se od 12 hodin zúčastnilo na tři sta členů rodiny, pozvaných rodinných přátel a zástupců veřejného života. Další asi dvě stovky lidí zůstaly před dveřmi divadla na zámeckém nádvoří.

Krátce před posledním rozloučením vysvětlil ministr vnitra Radek John novinářům důvody, proč se s odbojářem a válečným veteránem z Koreje on i jeho vládní kolegové přijeli rozloučit.

"Účastí na pohřbu dali členové vlády a další představitelé jasný signál, že uznávají III. odboj a váží si jeho účastníků i členů odboje I. a II.," řekl také Radek John a dodal, že Milan Paumer, bratři Mašínové i ostatní účastníci protikomunistického odboje byli ke svému jednání donuceni zločinným systémem.

"Pokud by tehdejší Československo dodržovalo Všeobecnou deklaraci lidských práv a svobod z roku 1948, kde se mimo jiné říká, že každý občan má právo opustit jakoukoliv zemi včetně vlastní a vrátit se do ní, tak by tehdy tito mladí lidé v klidu odešli na západ a nic by se nestalo. Místo toho byli občané Československa zadrátování železnou oponou, a kdo se pokusil utéct, na toho pustili psy nebo ho rovnou zastřelili. Takových obětí je více než 250," dodal.

Během obřadu vyjádřili svým projevem úctu Milanu Paumerovi předseda Senátu Přemysl Sobotka, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová i předseda vlády Petr Nečas. Kromě vojenského historika Eduarda Stehlíka a dcery Josefa Mašína Sandry promluvili také zástupci rodiny.

Ze všech projevů byla cítit úcta k účastníkům III. odboje i snaha o jeho oficiální uznání.

Za důležitý krok k vyrovnání se s minulostí ministr John považuje skutečnost, že vláda ve svém programovém prohlášení jasně deklarovala, že bude usilovat o uznání protikomunistického odboje.

Na snaze o prosazení zákona o III. odboji se podle Radka Johna dohodli členové vlády jednomyslně.

Fotogalerie - Ministr vnitra na pohřbu Milana Paumera

  

Jiří Korbel
odbor tisku a PR Ministerstva vnitra

  

vytisknout  e-mailem