Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nová služba pro uživatele datových schránek - ověřování datových zpráv

Od 1. července 2010 přichází Ministerstvo vnitra v rámci Informačního systému datových schránek s novou službou ověřování pravosti uložených datových zpráv. 

 

Prostřednictvím portálu www.mojedatovaschranka.cz si bude moci každý uživatel i po několika letech jednoduše ověřit, zda je datová zpráva, kterou měl uloženou na pevném disku nebo kterou mu někdo přeposlal, pravá, či zda se jedná o podvrh.

S novinkou v ověřování zpráv přichází Ministerstvo vnitra přesto, že je už od startu systému autenticita každé datové zprávy garantována elektronickou značkou a časovým razítkem.

Ministerstvo tak jako správce systému vychází vstříc běžným uživatelům, kteří tak získají možnost kdykoliv věrohodně prokázat, zda je konkrétní datová zpráva pravá a v nezměněné podobě, a to bez ohledu na platnost časového razítka a značky, kterou byla v době uložení na disk počítače označena.

"Systém pro ověření využívá interních záznamů, tzv. otisků, které si ukládá o každé zprávě, jež Informačním systémem datových schránek projde. Podle těchto záznamů je schopen bezpečně určit, zda jsou zprávy pravé, nebo ne," uvedl náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek s tím, že zavedení nové služby významně přispívá k posílení právních jistot občanů i institucí při používání elektronických dokumentů.

Typické příklad využití služby je situace, kdy uživatel přepošle úřadu nebo jinému subjektu datovou zprávu, kterou dostal např. před dvěma roky a v níž je přiloženo správní rozhodnutí. Úřad tak snadno získá jistotu, zda je původní zpráva skutečně pravá.
 

Postup ověření datové zprávy:

  • v portálu www.mojedatovaschranka.cz kliknete na tlačítko "Ověření datové zprávy",
  • prostřednictvím tlačítka "Procházet" vyhledáte soubor (ve formátu ZFO), který obsahuje datovou zprávu, jejíž správnost chcete ověřit,
  • stisknete tlačítko "Ověření datové zprávy".
     

Systém poté ze specifikovaného souboru načte příslušnou zprávu a oznámí výsledek ověření. Pokud je zpráva v pořádku, je zobrazeno hlášení "Obsah předložené datové zprávy se shoduje se záznamy Informačního systému datových schránek. Tato datová zpráva byla systémem přenesena". V opačném případě se objeví hlášení "Obsah předložené datové zprávy se neshoduje se záznamy Informačního systému datových schránek. Tato datová zpráva nebyla systémem přenesena".

Po ověření pravosti datové zprávy lze důvěřovat celému jejímu obsahu, tzn. i tomu, kdo datovou zprávu odeslal, kdy tak učinil, kdo byl příjemce, a samozřejmě i všem přílohám, které byly její součástí.

Podrobný popis ověření datové zprávy najdete na www.mvcr.cz a www.datoveschranky.info.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem