Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Efektivní projektové řízení jako hlavní téma konference Ministerstva vnitra

Způsob a specifika projektového řízení při zavádění projektů eGovernmentu do veřejné správy, případová studie projektu datových schránek nebo ekonomické aspekty a dopady elektronizace státní správy. 

 

To byla hlavní témata konference Ministerstva vnitra Efektivní projektové řízení při zavádění eGovernmentu v ČR, která se v pátek 14. května 2010 uskutečnila v Kongresovém centru v Praze.

Konferenci zaštítil i uvedl ministr vnitra Martin Pecina. Hned na úvod vyzdvihl užitečnost projektového řízení.

"Je dobře, že odbor projektového řízení existoval už před mým nástupem na ministerstvo vnitra," řekl při zahájení konference Pecina s tím, že kromě projektového řízení považuje v současné době v rámci Smart Administration důležité věnovat se problematice čerpání dotací ze strukturálních fondů EU.

"Po projektovém řízení je druhá nejdůležitější věc čerpání financí z evropských fondů," dodal a připomněl, že zatímco v minulosti se příliš nedařilo evropské peníze alokovat a hrozilo, že se budou muset jejich část vrátit do Bruselu, dnes už naštěstí tato hrozba není aktuální.
 

Mysleme racionálně

Ekonomickým aspektům elektronizace státní správy se na konferenci věnovala také náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková. V návaznosti na současnou ekonomickou situaci vysvětlila, že pokud chceme mít úspěšný projekt eGovernmemntu nejen po technické, ale i praktické stránce, je nutné chovat se racionálně už od samého začátku postavení projektu.

"Mysleme racionálně, mysleme na provozní náklady, abychom věděli, s čím vším můžeme ve střednědobém výhledu u projektu počítat, aby byl skutečně udržitelný," vyzvala Kubíková a doplnila: "Úspory díky projektům eGovernmentu přijdou za několik let. Půjde o úsporu času, lidské práce a tedy i financí. Projekty moderní veřejné správy 21. století tak přinesou komfort nejen občanovi, ale také úředníkovi."
 

Jak se dělají datové schránky

Petr Stiegler, jeden z nejvýznamnějších odborníků na datové schránky a poradce ministra vnitra pro informatiku, představil během konference Informační systém datových schránek trochu jinak než obvykle. Místo statistik a faktům svědčících o funkčnosti systému přiblížil účastníkům, v jakých podmínkách a v jaké časové posloupnosti projekt vlastně vznikal.

Upozornil např., že od chvíle, kdy senát schválil zákon č. 300, měl tým připravující systém datových schránek necelý rok na realizaci projektu.

Kromě problémů s kvalitou dat bylo také třeba hlídat, aby se revolučnost projektu jako takového příliš nepřehnala. "Lidé musí systém datových schránek využívat, protože mu budou věřit, ne proto, že jim to nařizuje zákon," shrnul Stiegler jeden s cílů, který si tvůrci datových schránek dali.

Své zkušenosti se zaváděním eGovernmentu ve Skandinávii pak přednesl Kim Hoeyer ze Devonteam Consulting. Petr Knap z Ernst & Young si připravil prezentaci k vybraným specifikům projektového řízení ve veřejné správě.

Následovala tisková konference ministra vnitra Martina Peciny, náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz Světlany Kubíkové, Kima Hoeyera z Devonteam Consulting a ředitele odboru programového řízení Ministerstva vnitra László Hajnala.

Právě László Hajnal zahájil odpolední část konference, workshop k projektovému řízení ve státní správě, kde na téma projektové řízení vystoupil mj. i Vladimír Kavan ze společnosti RELSIE.

Podrobnější informace viz přiložené prezentace.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem