Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schránky slaví půl roku ostrého provozu

Šest měsíců. Tak dlouho už mezi sebou téměř 400 tisíc uživatelů komunikuje elektronicky prostřednictvím systému datových schránek. Fyzické osoby ani firmy s aktivovanou datovou schránkou tak už půl roku nemusí kvůli komunikaci se státem chodit na poštu a platit za odeslání klasického listinného úředního dopisu. 

Odesílání datových zpráv je totiž pro uživatelé bezplatné, pouze za každou zprávu orgánů veřejné moci platí stát 15 korun bez DPH ze státního rozpočtu.

"Datové schránky už překonaly porodní bolesti, podařilo se nám vyřešit problémy spisových služeb některých orgánů veřejné moci a zvykají si na ně i firmy, kterým jsme zřídili datovou schránku ze zákona. Přestože start projektu nebyl úplně bezproblémový, počet odeslaných zpráv i to, že naprostá většina uživatelů se do své schránky pravidelně přihlašuje, jasně ukazuje, že jsme se zavedením tohoto způsobu komunikace vydali na správnou cestu," uvedl ministr vnitra Martin Pecina.

Revoluční projekt Ministerstva vnitra a České pošty, který zavedl povinnosti pro orgány veřejné moci komunikovat mezi sebou i s každým, kdo má aktivovanou datovou schránku, pouze elektronicky, odstartoval naostro 1. listopadu 2009. Od té doby už prošlo systémem přes 10 milionů datových zpráv, které při průměrné ceně 20 korun za doporučený dopis ušetřily uživatelům přes 200 milionů. Státu projekt zatím ušetřil přes 50 milionů korun.

Systém navíc od svého spuštění funguje v rutinním provozu bez neplánovaných výpadků. Uživatelům garantuje naprosto bezpečný způsob komunikace, která už se navíc neomezuje jen na komunikaci se státem, a to díky zavedení možnosti využívat tzv. elektronické faktury.

"Pro Českou poštu je důležité, že se stala provozovatelem systému. I v době elektronické komunikace, kdy pozvolna mizí listovní zásilky, zprostředkovává doručování informací, což je konečně její tradiční poslání. Provozní stránku systému Pošta zabezpečila v rekordně krátkém čase a provozuje ho bezchybně. To jen potvrzuje skutečnost, že Pošta je pro stát důvěryhodným a spolehlivým partnerem," řekla Marcela Hrdá, generální ředitelka České pošty.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

Marta Selicharová
tisková mluvčí České pošty, s. p.

  


2. května 2010

vytisknout  e-mailem