Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Uživatelé odeslali 10 milionů datových zpráv. Ušetřili tak 200 milionů korun

Necelý půlrok stačil systému datových schránek k tomu, aby jeho uživatelé překonali magickou hranici 10 milionů odeslaných datových zpráv. Jubilejní zpráva odešla ve středu 21. dubna 2010 v odpoledních hodinách z datové schránky orgánu veřejné moci, bližší údaj však s ohledem na listovní tajemství nelze sdělit. 

 

"Denně odešlou uživatelé až 110 tisíc datových zpráv, navíc 96 % z odeslaných zpráv si vyzvednou přihlášením. To společně s absolutním počtem odeslaných zpráv dokazuje, že datové schránky fungují, naprostá většina uživatelů je aktivně využívá a nemá s jejich obsluhou vážnější problémy," uvedl náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek.

Vzhledem k tomu, že odesílání datových zpráv je pro uživatele bezplatné (pouze náklady za odesílání datových zpráv orgánů veřejné moci hradí stát ze státního rozpočtu), přinesly už datové schránky uživatelům výraznou finanční úsporu, konkrétně 200 milionů korun, které by jinak museli zaplatit za doporučenou obálku.

Náklady státu za provoz datových schránek dosahují v současné době 15 Kč bez DPH za jednu datovou zprávu. Při průměrné ceně 20 Kč za doporučenou zásilku tak dosavadní úspora státu činí téměř 50 milionů korun.

Datové schránky od 1. listopadu 2009 povinně používají všechny orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby je zřízení schránky dobrovolné. Uživatel datové schránky už nemusí chodit kvůli úředním dopisům na poštu, protože dokumenty od státu mu chodí elektronicky. Datovou zprávu si tak může po připojení k internetu kdykoliv vyzvednout ze svého počítače.

Správcem Informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému Česká pošta.
 

Datové schránky v číslech:

  • uživatelé odeslali k 22. dubnu 2010 přes 10 milionů datových zpráv,
  • stačilo jim k tomu necelých šest měsíců od ostrého startu projektu,
  • uživatelé díky datovým schránkám zatím ušetřili 200 milionů korun,
  • Ministerstvo vnitra eviduje 380 246 aktivovaných datových schránek,
  • denně projde přes datové schránky cca 110 tisíc datových zpráv,
  • průměrná úspěšnost doručení přihlášením je 96 %, tzn., že pouze 4 % zpráv si uživatelé nevyzvednou do deseti dní od doručení.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem