Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Efektivní formy a metody prevence korupce ve veřejné správě

Ve dnech 3. - 5. března 2009 se v Solenicích konal mezinárodní seminář "Efektivní formy a metody prevence korupce ve veřejné správě". Semináře se kromě českých a slovenských expertů zúčastnili také přední američtí odborníci. 

 

Mezi přednášející patřili např. JUDr. Dušan Kováčik, náměstek generálního prokurátora, Úřad speciální prokuratury SR, gen. PaedDr. Tibor Gašpar, ředitel Úřadu boje proti korupci, Policejní prezidium SR, plk. Mgr. Libor Vrba, ředitel ÚOKFK SKPV, Keith A. Byers, specialista na korupci a úplatkářství veřejných činitelů, FBI.

Účastníci semináře se věnovali především následujícím tématům:

  • Problematika odpovědnosti právnických osob, možnosti kontroly veřejných osob, prevence vytváření korupčního prostředí.
  • Prevence korupčního jednání policistů, operativně pátrací činnost a techniky, metody odhalování.
  • Rozsah a povaha využití technických prostředků v boji proti korupci a jejich právní úprava vzhledem k lidským právům (limity osobní svobody, právo na soukromí, apod.).
  • Použití agenta, korunní svědek, kazuistika - rozbor případů.
     

Mezinárodní seminář oficiálně zahájili první náměstek ministra vnitra plk. Jiří Komorous, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, náměstek policejního prezidenta plk. Jiří Novák a charge d'Affaires Mary Thompson-Jones.

"Je mi velkou ctí, že zde dnes mohu na tomto semináři být s vámi a setkat se také se slovenskými a americkými kolegy. Boj proti korupci je jednou z priorit Ministerstva vnitra. V současné době předkládáme do parlamentu protikorupční balíček, který obsahuje řadu opatření proti sociálně patologickému jevu korupce. Těší mne, že se dnes s námi mohou američtí kolegové podělit o zkušenosti a být studnicí nápadů nejen pro nás pro všechny. Přeji si, aby tato konference měla úspěch a aby zde kromě pracovního jednání byly také navázány neformální a přátelské vztahy. Věřím, že dnešní konference přispěje k eliminaci korupce nejen u nás v České republice," zahájil seminář první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. Mary Thompson-Jones dodala: "Je mi velkou ctí, že se mohu zúčastnit této konference. Korupce je celosvětovým problémem, který se netýká jen evropských zemí. Postihuje mnoho oblastí, přes školství či dopravu. Dnes tady uslyšíme příspěvky a prezentace expertů na boj proti korupci. Věřím, že si zde dnes vyměníme potřebné informace a zkušenosti a společně přispějeme novými nápady, jak s tímto fenoménem bojovat."

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem