Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Premiéra dokumentárního filmu Zatemněná demokracie

Dnes, 26. ledna 2010, v předvečer 65. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), který byl nejkrutějším místem holocaustu, proběhla v pražském kině Světozor premiéra dokumentárního filmu Zatemněná demokracie. 

 

Film, který uvedla Organizace osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Židovská liberální unie v ČR a Global Entertainment & Media, vznikl ve spolupráci autora námětu Oldřicha Stránského, přeživšího holocaust, a Olivera Maliny Morgensterna, režiséra filmu, jako reakce na vzmáhající se extremismus a rasismus v české společnosti.

Záštitu nad celým projektem převzal premiér České republiky Jan Fischer, který se večera osobně zúčastnil. Pozvání dále přijali ministr vnitra Martin Pecina, 1. náměstek ministra vnitra Jiří Komorous, spisovatel Arnošt Lustig, Tatiana Kernová, dcera A. Wetzlera, který společně s R. Vrbou uprchl z Osvětimi, Karel Holomek ze Společnosti Romů na Moravě, Oldřich Stránský, autor námětu, který přežil holocaust, a Oliver Malina Morgenstern, režisér filmu.

Premiér Jan Fischer po skončení filmu poděkoval tvůrcům a zároveň varoval před vzrůstající tolerancí k projevům antisemitismu a extremismu ve společnosti: "Je dobré ukazovat tyto věci v jejich nahotě a hrůznosti. Přesto bych si přál, aby tento film nemohl být natočen, aby neexistoval jeho předmět." V úvodu následující debaty projevil ministr vnitra Martin Pecina hlubokou úctu všem přítomným, kteří přežili holocaust, a vyjádřil přesvědčení, že se i nadále bude dařit účinně bojovat proti neonacismu. "Snažíme se bojovat proti živlům, které představují velké nebezpečí pro společnost. Nerad bych, aby se mě jednou vnuci a vnučky zeptali, co jsem dělal, když jsem mohl."

Bývalí čeští vězňové koncentračních táborů z doby nacismu a pozůstalí vydali po skončení premiéry prohlášení, jehož cílem je mobilizace demokratických sil v České republice za účelem tvrdého postupu proti neonacistům, fanatickým islamistům a jiným stoupencům totalitních ideologií. Součástí prohlášení je výzva k úplnému zákazu takových organizací, jako je například Dělnická strana. "Důvodem je obava, aby z nich nevznikly zárodky podobných uskupení, jaká před desetiletími rozpoutala v Německu či Rusku totalitní běsnění. Do této kategorie jsou zařazeni i islamisté, ochotní terorizovat svobodný svět sebevražednými útoky," řekl k večeru Oldřich Stránský, předseda SOPVP v ČR.

  

Bc. Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

PaedDr. Věra Dvořáková
předsedkyně Židovské liberální unie

  

vytisknout  e-mailem