Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dva týdny ostrého provozu Informačního systému datových schránek

Zástupci Ministerstva vnitra a České pošty, s. p., na tiskové konferenci 18. 11. 2009 zhodnotili Informační projekt datových schránek po dvou týdnech ostrého provozu. Aktuální statistiky dokládají, že denně projde systémem datových schránek kolem 60 000 datových zpráv. 

"Celkem už uživatelé odeslali 465 764 datových zpráv. Do neděle 15. 11. 2009 navíc bylo 89 % zpráv doručeno přihlášením uživatele do systému. To dokazuje, že systém je stabilní a plně funkční," uvedl náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek. Upřesnil, že průměrně pouze 5 % zpráv odeslaných v daném dni si uživatelé do 10 dnů od odeslání ze své datové schránky nevyzvednou, u těchto zpráv proto dochází k fikci doručení.

Takové množství je podle Petra Stieglera, ředitele rozvoje služeb a eGovernmentu České pošty plně srovnatelné s tím, kolik  bylo v minulosti doručováno fikcí listovních obálek. "Dosavadní čísla jsou velmi dobrá a ukazují, že orgány veřejné moci datové schránky využívají," dodal Stiegler.

Stiegler také znovu upozornil, že jediná internetová stránka, na které se lze do systému datových schránek přihlašovat, je www.mojedatovaschranka.cz. Pokud budou uživatelé do systému přistupovat pouze přes tuto doménu, minimalizují tím možné riziko phishingu.

Bezpečnostní architekt Informačního systému datových schránek Radek Smolík nicméně potvrdil, že Ministerstvo vnitra zatím žádný phishingový útok proti datovým schránkám nezaznamenalo.

Přesto Ministerstvo vnitra zareagovalo na množství internetových stránek, které se objevily, snaží se publicity projektu datových schránek využít ve svůj prospěch a které by mohly být v budoucnosti k phishingu zneužité.

"Zadali jsme vypracování právní analýzy na některé takové stránky. Na základě výsledků této analýzy pak přistoupíme k určitým právním krokům," vysvětlil Jindřich Kolář, ředitel sekce rozvoje a projektového řízení ICT Ministerstva vnitra, a doplnil, že Ministerstvo vnitra také v minulých dnech nechalo zaregistrovat přibližně 120 příbuzných domén, které by v budoucnu mohly ke vzniku dalších neoficiálních stránek navádět.

Podrobné statistiky z prvních dvou týdnů ostrého provozu Informačního systému datových schránek naleznete v přiložené prezentaci.

FOTOGALERIE zde

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


18. listopadu 2009

vytisknout  e-mailem