Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Martin Pecina jednal v Haagu o budoucnosti Europolu

Ministr vnitra Martin Pecina se ve čtvrtek 1. října 2009 zúčastnil v Haagu neformálního setkání ministrů vnitra o budoucnosti Europolu a evropské spolupráce v oblasti prosazování práva. 

Europol je evropskou donucovací organizací, která pracuje se zpravodajskými informacemi v oblasti trestné činnosti. Jeho cílem je zlepšit efektivnost a spolupráci mezi příslušnými orgány členských států při předcházení závažné mezinárodní organizované trestné činnosti a terorismu a v boji proti nim. Posláním Europolu je významnou měrou přispívat k donucovacím opatřením proti organizovanému zločinu a terorismu s důrazem na zločinecké organizace.

Švédské předsednictví ve spolupráci s Europolem zorganizovalo dnešní setkání u příležitosti 10. výročí založení Europolu. Cílem jednání bylo vést neformální debatu o budoucnosti Europolu a o tom, jak vylepšit budoucí evropskou spolupráci při prosazování práva. Tato diskuse se odehrála ve světle dvou zásadních událostí. Jednou je nový právní základ Europolu, podle kterého se od ledna 2010 stane Europol klasickou evropskou agenturou, a druhou je již probíhající diskuze o novém víceletém programu pro oblast justice a vnitřních věcí, o Stockholmském programu.

První část jednání se zaměřila na budoucnost Europolu obecně, tj. jakou roli by měl hrát, jak by mohl plnit lépe své funkce a jak by se dala zlepšit spolupráce mezi Europolem a členskými státy. Europol by měl v budoucnu poskytovat členským státům špičkové služby a produkty a spolupracovat s dalšími agenturami prosazujícími právo. Od svého založení se Europol stal organizací, jejíž roli v systému vnitřní bezpečnosti EU by bylo jen velmi obtížné nahradit.

Ve druhé části jednání se ministři vnitra zaměřili na možnosti zlepšení interakce Europolu s ostatními agenturami, které tvoří součást unijní architektury vnitřní bezpečnosti.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


1. října 2009

vytisknout  e-mailem