Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další seminář k datovým schránkám proběhl v Praze

Dnes, 18. června 2009, se v Praze konal další seminář věnovaný datovým schránkám, ty souvisí se zákonem 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, který s sebou přinese povinnost datové schránky používat. Semináře připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci se společností Institute for International Research. 

Informace o tomto fenoménu si vyslechli jak ti, kteří budou od 1. července 2009 využívat datové schránky povinně, tedy právnické osoby a orgány veřejné moci, tak ti, kdo je budou využívat nepovinně - fyzické osoby a podnikající fyzické osoby.

Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček vysvětlil problematiku datových schránek v kontextu celého eGovernmentu, včetně důležité úlohy Czech POINTů jako kontaktních míst veřejné správy, kde budou fyzické osoby moci požádat o zřízení datové schránky nebo kde bude možné provést konverzi dokumentu. Zdeněk Zajíček mimo jiné řekl: "Novelu zákona o archivnictví a spisové službě podepsal dne 11. 6. prezident České republiky a nyní se připravuje vydání této právní normy ve sbírce zákonů."

O datových schránkách hovořil kromě Zdeňka Zajíčka například Petr Stiegler, ředitel sekce rozvoje služeb a eGovernmentu České pošty s. p., který uvedl: "Informační systém datových schránek je koncipován tak, aby bylo jeho používání jednoduché pro všechny jeho uživatele." Hovořil také o zabezpečení systému a parametrech potřebných pro otevření datové schránky. "Není třeba instalovat žádný software, stačí jen běžný počítač, webový prohlížeč a přístup k internetu."

Za poskytovatele technické části systému hovořil Pavel Smolík ze společnosti Telefónica O2, který řekl: "Již nyní je možné se přihlásit do demoverze datových schránek a poté, co obdržíte přístupová hesla, si můžete aktivovat ostré prostředí datových schránek."

Jiří Kaucký z odboru legislativy a koordinace předpisů Ministerstva vnitra představil datové schránky v právním řádu. S referátem věnovaným konverzi datových dokumentů vystoupil Pavel Mates z Vysoké školy ekonomické. Téma archivace datových zpráv otevřel Miroslav Čejka ze společnosti Gordic.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


18. června 2009

Odkazy do noveho okna

Náměstek Zdeněk Zajíček (1)

Náměstek Zdeněk Zajíček (1) 

Detailní náhled

Náměstek Zdeněk Zajíček (2)

Náměstek Zdeněk Zajíček (2) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem