Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra dnes v Lucemburku na Radě pro spravedlnost a vnitřní věci zvolili nového ředitele Europolu

6. dubna 2009 se v Lucemburku uskutečnilo zasedání Rady EU pro spravedlnost a vnitřní věci. Jednání pro oblast vnitřních věcí předsedal ministr vnitra Ivan Langer. 

 

"Máme za sebou velice úspěšné jednání Rady. Vybrali jsme nového ředitele Europolu. Považuji to za velký úspěch, kterého jsme dosáhli během českého předsednictví. Jsem rád, že zde mohu říci, že se nebude opakovat situace z roku 2004, kdy Europol působil bez ředitele. Je za námi tvrdá práce a intenzivní hledání kompromisu. Těší mne, že se nám podařilo dosáhnout shody a že Europol může začít pracovat s novým ředitelem," uvedl ministr vnitra Ivan Langer. Rada se dnes shodla na britském kandidátovi, Robu Wainwrightovi, jako na novém řediteli Europolu.

V oblasti vnitřních věcí se dále projednávaly zejména následující body:

  • Informace o stavu projektu Schengenského informačního systému druhé generace (SIS II).
  • Informace o návštěvě místopředsedy Evropské komise Barrota a ministra vnitra Langera v USA (16. - 17. března 2009).
  • Aktuální stav projektu VIS (vízový informační systém).
  • Návrh směrnice o jednotném povolení k práci a pobytu pro příslušníky třetích zemí (tzv. single permit).
     

SIS II

Vstoupili jsme do druhé poloviny realizace plánu českého předsednictví pro vyvedení projektu SIS II z krize. Vše běží podle plánu a harmonogramu, který byl stanoven na lednovém neformálním jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Praze. Rada dnes potvrdila termín přijetí rozhodnutí o budoucnosti projektu SIS II na svém červnovém zasedání.
 

Guantánamo

"Spojené státy na včerejším summitu EU - USA oficiálně požádaly Unii o pomoc a spolupráci. Shodli jsme se dnes na postupu dalších diskusí. Nicméně stále platí, že hlavní odpovědnost leží na Spojených Státech a rozhodnutí o přijetí či nepřijetí vězňů je záležitostí každého členského státu," dodal Ivan Langer. Dnes se poprvé jednání o Guantánamu účastnily i další členské země Schengenu - Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island.
 

Single permit

Na dnešním jednání Rady jsme se shodli, že budeme hledat kompromis. Jednání se započalo již za slovinského předsednictví a pokračovalo za francouzského, které dosáhlo v projednávání tohoto návrhu velkého pokroku. Práce na tomto dokumentu nebyla jednoduchá, proto věříme, že budeme schopni dosáhnout shody.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem