Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda Evropské komise Jacques Barrot na pracovní návštěvě USA

Ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda Evropské komise Jacques Barrot se ve dnech 16. – 17. března 2009 účastní pracovní návštěvy USA. 

 

Během své pracovní cesty se setkali s ministrem spravedlnosti Ericem Holderem, s ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano, s předsedou senátního výboru pro vnitřní bezpečnost Joe Liebermanem či s náměstkem ministryně zahraničních věcí Jamesem Steinbergem. Navštívili také další reprezentanty Bílého domu a Sněmovny reprezentantů.

"Cílem naší návštěvy v USA je především výměna a získávání informací. Zaměřili jsme se především na problematiku vízové politiky, mezinárodní ochranu dětí, na boj proti nelegálnímu obsahu na internetu, transatlantickou spolupráci či vzájemnou právní pomoc. Tato cesta je příležitostí pro seznámení se s novou americkou administrativou. Chtěli bychom zjistit, v čem Evropa může pomoci Spojeným státům a naopak co USA může udělat pro Evropu v oblasti vnitřní bezpečnosti," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.
 

Body jednání:

 • Visa Waiver Programme
  Delegace si vyměnily názory ohledně možnosti dalšího zařazení zbývajících členských států EU do Visa Waiver programu. Ze strany EU zazněl zejména požadavek na zajištění plné reciprocity.

 • Výhledy pro transatlantické vztahy v oblasti justice, práva a bezpečnosti
  Nástup nové administrativy v USA je příležitostí pro zamyšlení, příležitostí pro nový vztah se starými přáteli. I v dalších oblastech by mohla být spolupráce prohloubena, popřípadě rozšířena. V budoucnu bude ve vztazích s USA nadále na pořadu dne např. ochrana dat, Visa Waiver Program a dosažení plné vízové reciprocity, boj proti terorismu, kyberkriminalita, justiční spolupráce a boj proti nelegálnímu obsahu na Internetu. Rovněž bude pokračovat dialog o spolupráci s USA v oblasti ochrany dětí.

 • Justiční a policejní spolupráce v boji proti terorismu a organizovanému zločinu

  • Počítačová kriminalita:
   "Ochrana dětí a boj proti nedovolenému obsahu na internetu je jednou z našich priorit. Chceme přispět ke zlepšení mezinárodní ochrany dětí, zvláště v oblasti boje proti dětské pornografii," dodal Ivan Langer.
   Informovali jsme o problematice v boji proti zneužívání Internetu k propagaci (rekrutování) extremismu a terorismu, ke které hodláme upořádat expertní seminář EU-US. Zaměříme se na sdílení zkušeností, sdílení výzkumů, know-how a praktickou spolupráci. Předsednictví zmínilo i připravované dubnové ministerské setkání k tématu "Safer Internet" ve vztahu k ochraně dětí.

 • Guantánamo
  Pracovní schůzky v bodě Guantánamo měly pouze informativní charakter: "Naše role jako předsednické země je vyjednat možný celoevropský přístup. Je v kompetenci každého členského státu se rozhodnout, zda někoho z Guantánama přijme nebo ne," řekl ministr vnitra.

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí CZ PRES

  

vytisknout  e-mailem