Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ivan Langer: "Některé fotbalové kluby přistoupily k novým podmínkám zodpovědně a jiné nikoliv"

Téma bezpečnosti na fotbalových stadionech není téma, které se v prioritách Ministerstva vnitra objevilo několik dnů před zahájením jarního kola fotbalové sezóny. Ministerstvo vnitra má stanovenou filozofii a postupuje podle promyšlených a předem jasně definovaných kroků. 

 

"Včerejší fotbalová utkání byla první podle nových pravidel. Jednoznačně se ukázalo, že některé fotbalové kluby přistoupily k novým podmínkám zodpovědně a jiné nikoliv. Jestliže rizikové utkání Sparta s Olomoucí pořadatelé zvládli, a druhý zápas Brna a Baníku dopadl jak dopadl, svědčí to o jediném. Jeden pořadatel se perfektně připravil, druhý nikoliv. V žádném případě nejde o selhání systému, jde o selhání fotbalového klubu Brno. Dnešní reakce požadující změnu zákonů nepodporuji. Na základě jedné události nelze měnit systém, který je nastaven naprosto správně. Máme zákonný rámec a fotbalové kluby mají maximum možností, jak bezpečnost na stadionech zajistit. To, že přípravu někteří podcenili, je jejich selháním, nikoli selháním systému. Policie není soukromá ochranná služba, která by měla automaticky zajišťovat bezpečnost soukromých akcí. A to si musí vedení ČMFS a klubů uvědomit. Jednoznačně platí, že každý musí přijmout svůj díl zodpovědnosti," uvedl dnes ministr vnitra Ivan Langer.

Od ledna 2009 platí nový zákon o Policii ČR, který určuje přesná pravidla a definuje odpovědnost, kterou má v oblasti bezpečnosti při sportovních utkáních policie a pořadatel. Ministerstvo vnitra, Policie ČR a ČMFS vzájemně spolupracují na zajištění bezpečí na stadionech a každý má svou zodpovědnost.

"Jsem stále přesvědčen, že boj proti diváckému násilí je naším společným cílem. Bez ohledu na to, které politické strany jsme příslušníci. Nový koncept, se kterým jsme přišli, je návrhem, jak se s tímto negativní fenoménem vypořádat. Jasně stanovuje povinnosti a pravidla pro všechny zúčastněné. V tomto smyslu návrh Jiřího Paroubka považuji za zbrklý a neuvážený. Neznamená nic jiného než vítězství těch chuligánů, kteří přišli a vyzkoušeli si, kam až můžou zajít. V okamžiku, když vycítí, že jim ustupujeme, budou si dovolovat ještě víc. Nový koncept, který si jako inspiraci vzal obdobné řešení například v Anglii, kde je jasně stanovena povinnost a odpovědnost pořadatele a kde je jasně určena role policie, je přístup správný. Je to přístup možná složitý, ale určitě nový. Pokud si však kluby uvědomí svůj jasný díl odpovědnosti, zapojí se do komunikace s fanoušky a jasně řeknou, že takové chuligány na svých stadionech nechtějí, máme šanci uspět," dodal na závěr Ivan Langer.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem