Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 24. týden

Členové souboru Státní opery Praha navštívili 14. června Senát, aby předali petici požadující zachování samostatnosti Státní opery. Petici s názvem Zachraňte Operu předali na 1. nádvoří Valdštejnského paláce předsedovi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jaromíru Jermářovi. Při té příležitosti členové souboru zazpívali slavný sbor z Verdiho opery Nabucco. Zaměstnanci Stání opery Praha odmítají sloučení svého souboru s Národním divadlem a trvají na samostatnosti obou složek. Dle nich není rozhodnutí ministra kultury Jiřího Bessera o sloučení obou divadelních domů podloženo žádnou konkrétní ekonomickou, právní ani uměleckou analýzou. Jaromír Jermář petentům přislíbil, že veřejné slyšení k jejich problému se uskuteční v Senátu v nejbližších dnech.
 
V Senátu byly vyhlášeny výsledky 17. ročníku studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda. Soutěž, kterou vyhlašuje Společnost Franze Kafky,  je primárně určena studentům středních škol. Slavnostní vyhlášení zorganizoval Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice v Hlavním sále Valdštejnského paláce, úvodní slovo přednesl předseda výboru Jaromír Jermář. Eseje se měly zaměřit na téma Franz Kafka a všeobecná témata týkající se rodiny a vztahů mezi jejími členy. Soutěžící měli také možnost se vyjádřit ke kladům a záporům sociálních sítí na internetu a vyjádřit svoji představu maturity. Účastnit soutěže se mohou mladí lidé do 20 let, studium na některé škole ale podmínkou není.
 
Předseda Senátu Milan Štěch v rámci svých cest po České republice navštívil 14. června Jindřichův Hradec. Mezi jinými jednal také se starostou města Stanislavem Mrvkou, místostarostou Bohumilem Komínkem, místostarostou Pavlem Vejvarem, ředitelem Národního muzea fotografie Miloslavem Paulíkem a předsedou zdejších odborů Bohumilem Krejčím. Hlavními tématy jednání byly rozvoj infrastruktury města, tvorba nových pracovních míst a dopady chystaných sociálních opatření vlády na město a občany. Během návštěvy města se předseda Senátu zúčastnil také besedy se studenty jindřichohradeckých středních škol.
 
Dne 16. června byla ve Výstavní síni Senátu zahájena výstava Z mobiliáře Valdštejnského paláce. Zájemci si mohou prohlédnout vystavené předměty, které mají vztah k současnému sídlu Senátu. Některé pocházejí již z doby barokní, jiné z novodobé historie, kdy byl po znárodnění v roce 1945 objekt Valdštejnského paláce využíván státními úřady. Naposledy jím bylo Ministerstvo kultury. Část historického mobiliáře tvoří také artefakty, které byly v minulosti převezeny do Valdštejnského paláce z řady státních zámeckých objektů. Výstava přibližuje  artefakty, které jinak zůstávají skryty očím veřejnosti. Některé předměty bývají uloženy v depozitáři Kanceláře Senátu, zbývající část původního mobiliáře je rozmístěna v interiérech sídla Senátu. Výstava potrvá do 14. srpna a je přístupná zdarma. Lze si ji prohlédnout ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech již od 10 hodin.

text -kk-

vytisknout  e-mailem